3E Kuralı ve Yaşamımız Boyunca Yapılan Seçimler

Bu yazımızda mühendislik bilimlerinin temel kuralı olan 3E kuralı ve yaşamımız boyunca farkında olarak ya da olmayarak bu kural ekseninde yapılan seçimlerimizden ve etkilerinden bahsetmek istiyorum.

3e kuralı - çevre sağlığı

Değerli okuyucular, şimdi sizlere bu yazımızda mühendislik bilimlerinin temel kuralı olan 3E kuralı ve yaşamımız boyunca farkında olarak ya da olmayarak bu kural ekseninde yapılan seçimlerimizden ve etkilerinden bahsetmek istiyorum.

3E Kuralı Nedir?

3E kuralı mühendislik bilimleri başta olmak üzere yaşamın her alanında kullanılan emniyet, ekonomi, estetik başlıklarından oluşan kurallar bütünüdür.

Mühendislik çalışmaları kapsamında projeler; emniyet birinci sırada olmak üzere, ekonomi ve estetik parametrelerin sıralaması değişerek yapılabilmektedir. Örneğin inşaat projeleri emniyetten taviz verilmeksizin yapılmakta, ekonomik ve estetik parametrelerin sıralaması seçimlere göre yer değiştirebilmektedir. Örneğin bir inşaat projesinde;

Ekonomik kaygılar bulunmuyorsa; emniyet-estetik-ekonomi,

Ekonomik kaygılar bulunuyorsa; emniyet-ekonomi-estetik sıralaması gözetilerek projelendirmeler yapılabilmektedir.

Kısacası seçimi yapılacak işin, malzemenin vb. materyalin önceliği düşünülerek  projeler üretilmektedir. Esas olan bir ürünün kabul görecek şekilde hem emniyetli, hem ekonomik hemde estetik olmasıdır.  Ürünler kişilerin öncelikleri ölçüsünde tercih edilebilmektedir.

Bence 3E kuralı yalnızca mühendislik alanlarında kullanılmamaktadır. Yaşamımızın  tüm alanlarında bulunmaktadır. Doğumdan ölüme kadar yaptığımız seçimler, tercihler bilerek ya da bilmeyerek bu kural sarmalının etkisi altındadır. Nasıl mı?

Örneğin kendimize bir çanta satın alacağız. Öncelikle hangi amaçla alacağımızı düşünürüz. Kapasitesine, ölçülerine, işlevselliğine, sağlamlığına ,şıklığına ve ücretine bakarız.

3E kuralı kapsamında çantanın bizim için önceliği doğrultusunda (estetik,ekonomik,emniyet) seçimler yaparız. Bu seçim ve öncelikler kişiden kişiye göre değişiklikler göstermektedir. Ayrıca bir kişi için her zaman 3E sıralaması aynı değildir. Şartlar, zaman, malzeme faktörleri bu sıralamada çok önem arz etmektedir.

Bu kural yalnızca bir ürün satın alma işlemleri için geçerli değildir. Okul seçimi, iş kolu seçimleri gibi  aklınıza gelebilecek her türlü konu bu kurala uyarlanabilmektedir.

Okuduğumuz bazı kitaplarda ya da izlediğimiz bazı filmlerde yapılan tercih değişiklikleri ile senaryoların değiştiği, bizi her seferinde başka dünyalara götürdüğünü görürüz. Tabi ki gerçek yaşamın senaryolara benzemediğini hepimiz biliriz. Tercihlerimizi kendimiz ve çevremiz için en iyisini düşünerek yapmalıyız.

Sonuç olarak daha mutlu, daha başarılı bir birey olabilmek için yapacağımız seçimlerde bu basit 3E kuralı unutmamalı, sıralamayı önceliklerimiz doğrultusunda yapmalıyız diye düşünüyorum.

mtnblc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Basic Math Formulas, Volume Formulas, Area Formulas

Per Mar 14 , 2019
Basic Math Formulas, Volume Formulas, Area Formulas
Basic Math Formulas, Volume Formulas, Area Formulas