Arsenik, Arsenik Zehirlenmesi Nedir? Arsenik Zehirlenmesinin Belirtileri

Arsenik zehirlenmesi veya arsenikoz, tehlikeli seviyelerde arsenik alındığı zaman meydana gelir. Arsenik, tüm çevrede bulunan bir maddedir.

Arsenik, Arsenik zehirlenmesi nedir? Arsenik Zehirlenmesinin Belirtileri

Arsenik zehirlenmesi veya arsenikoz, tehlikeli seviyelerde arsenik alındığı zaman meydana gelir.
Arsenik, tüm dünyada özellikle yer altı sularında olmak üzere çevrede bulunan bir maddedir. Kırılmış kayalarda doğal olarak oluşur. Genellikle altın yataklarının yakınında bulunur. Altın ve diğer madencilik faaliyetlerinin bir parçası olarak çıkarılır. Madencilik işlemlerinden sonra kalan atıklara maden atıkları denir. Maden atıkları genellikle ince kil veya kum gibi görünür. Genellikle yükseltilmiş arsenik seviyeleri içerir.
Doğal olarak toprakta, havada, yiyeceklerde ve suda az miktarda arsenik bulunur. Genellikle vücuda yiyecek ve su ile girer. Arsenik ince toz halinde bulunduğunda solunabilir, ancak cilt tarafından iyi emilmez. Maden atıklarının olduğu alanlarda, toz ve toprağın yutulması ve solunması nedeniyle ekstra arseniklere maruz kalınabilir.
Arsenik zehirlenmesi tedavi edilmezse büyük sağlık komplikasyonlarına ve ölüme neden olabilir, bu nedenle risk altındakileri korumak için önlemler alınmaktadır.
Ortamdaki arsenik hemen tehlikeli değildir ve doğada toksik miktarda arsenik bulunması nadirdir.

Arsenik Zehirlenmesi İle İlgili Gerçekler

Arsenik, yeraltı suyunda bulunabilecek doğal bir metaloid kimyasaldır.
Yutma yoluyla tehlikeli miktarda arsenik vücuda girerse sağlık sorunları doğurur. Daha sonra kansere, karaciğer hastalığına, komaya ve ölüme neden olabilir.
Doğal ortamda tehlikeli miktarda arsenik bulunması nadirdir. Tehlikeli arsenik seviyelerine sahip alanlar genellikle iyi bilinmektedir ve zehirlenme riskini önlemek için hükümler mevcuttur.
Yerel ortamlarında yüksek arsenik seviyeleri olabileceğinden şüphelenen herkes daha fazla bilgi için yerel yetkililere başvurmalıdır.

Arsenik Nedir?

Arsenik, yer kabuğunun doğal olarak oluşan, metaloid bir bileşenidir. Kaya, hava, su ve toprakta küçük miktarlarda arsenik bulunur. Bir metaloid, metal olmayan ancak metallerle birçok niteliği paylaşan bir maddedir.
Arsenik konsantrasyonu bazı coğrafi bölgelerde daha yüksek olabilir. Bu, metal madenciliği veya böcek ilacı kullanımı gibi insan faaliyetlerinin bir sonucu olabilir. Doğal koşullar da daha yüksek bir konsantrasyona yol açabilir.
Farklı kimyasal bileşiklerde diğer elementlerle birlikte bulunabilir. Arsenik organik formları da karbon içerir, fakat inorganik formlar içermez. Arsenik suda çözülemez.
İnorganik arsenik bileşikleri organik olanlardan daha zararlıdır. Vücuttaki hücrelerle reaksiyona girmeleri, bazı elementleri hücreden uzaklaştırmaları ve hücrenin fonksiyonunu değiştirmeleri daha muhtemeldir.
Örneğin, hücreler enerji üretimi ve sinyalleşmesi için fosfat kullanır, ancak arsenat olarak bilinen bir arsenik formu hücrede bulunan fosfatı taklit edebilir ve değiştirebilir. Bu, hücrenin enerji üretme ve diğer hücrelerle iletişim kurmasını engeller.
Bu hücre değiştirme yeteneği, bazı tedavilerin hastalığı remisyona sokabileceğini ve kanın incelmesine yardımcı olabileceğini gösterdiği için kanser tedavisinde faydalı olabilir. Arsenik bazlı kemoterapi ilaçları, örneğin arsenik trioksit gibi bazı kanserler için kullanılmaktadır.

Arsenik Zehirlenmesinin Belirtileri

Dünyada arsenik zehirlenmesinin ana nedeni, yüksek düzeyde toksin içeren yeraltı suyu içilmesidir. Su, kayaların içerisinde bulunan arsenik serbest kalması sonucunda kirlenebilir.
Sağlık üzerindeki etkileri formuna ve zaman içinde vücut tarafından alınan toplam miktara bağlıdır. Örneğin:
Büyük miktarda arsenik – kısa sürede alındığında, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, kan hücrelerinde ve sinirlerde hasar ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık etkilerine neden olabilir.
Orta miktarda arsenik – uzun süre boyunca alındığında, cilt değişikliklerine, vücut organlarında hasara ve bazı kanser türlerine neden olabilir.
Küçük miktarda arsenik – herhangi bir belirgin sağlık etkisi olmadan uzun süreler boyunca alınabilir.
Arsenik yutan bir kişi 30 dakika içinde belirti ve semptomlar gösterebilir.
Bunlar şunları içerebilir:
Uyuşukluk
Baş ağrısı
Karışıklık
Şiddetli ishal
Arsenik solunmuşsa veya daha az konsantre bir miktar alınmışsa, semptomların gelişmesi daha uzun sürebilir. Arsenik zehirlenmesi ilerledikçe, hasta konvülsiyonlar yaşamaya başlayabilir ve tırnak pigmentasyonu değişebilir.
Daha ciddi arsenik zehirlenmesi vakalarıyla ilişkili belirti ve bulgular şunlardır:
Ağızda ve sersemletici nefeste metalik bir tat
Aşırı tükürük
Yutma sorunları
İdrarda kan
Kramp kasları
Saç kaybı
Karın krampları
Kasılmalar
Aşırı terleme
Kusma
İshal
Arsenik zehirlenmesi tipik olarak cildi, karaciğeri, ciğerleri ve böbrekleri etkiler. Son aşamada, belirtiler nöbet ve şoku içerir. Bu komaya veya ölüme neden olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya çapında 200 milyondan fazla insanın potansiyel olarak güvensiz seviyelerde arsenik içeren suya maruz kaldığını tahmin etmektedir.

Arsenik Özellikleri

Kimyasal Bileşimi, As
Kristal Sistemi, Trigonal
Kristal Biçimi, Genellikle masif, tanesel, sarkıt şekilli, nadiren iğnemsi kristaller halinde
İkizlenme, {1014} yüzeyinde nadiren
Sertlik, 3.5
Özgül Ağırlık, 5.72 – 5.73
Dilinim, {0001} yüzeyinde mükemmel
Renk ve Şeffaflık, Açık gri; opak
Çizgi Rengi, Açık gri
Parlaklık, Metalik
Ayırıcı Özellikleri, Çekiçle vurulduğunda yada ısıtıldığında sarımsak kokusu yayar.
Bulunuşu, Hidrotermal damarlarda, dolomitik kireçtaşlarında, tuz domlarının anhidritli kısımlarında oluşur. Kobalt yada nikel cevherleriyle birlikte bulunabilir.
Kaynaklar: http://www.mta.gov.tr – https://www.medicalnewstoday.com- https://www.betterhealth.vic.gov.au

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri

Cum Haz 7 , 2019
Sivrisinekler sadece can sıkıcı değildir. Bazı sivrisinek türleri ciddi hastalıklar taşıyabilir. Sivrisinekten korunma yöntemleri nelerdir?
Sivrisinekten Korunma Yöntemleri