Asbest, Asbest Nedir? Asbestin Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda birçok sektörde kullanım alanına sahip asbestten bahsedeceğiz. Hep birlikte asbest nedir? tanımı, kullanım alanları, asbestin zararlarını inceleyelim.

Asbest Nedir? - çevre sağlığı

Asbest Nedir? Toprak örtüsünde doğal olarak bulunabilen fiber yapıda olan mineral gubuna verilen ortak bir isimdir. Asbestin temel özelliği lifsi yapıda olmasıdır. Asbest toprakta ve kayaların yapısında da değişen oranlarda asbest mineralleri vardır.
Asbest mineralleri fibröz yapıları sayesinde ısıya karşı, sürtünmeye karşı, ateşe karşı dayanıklıdır. İyi bir yalıtım özelliğine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde birçok endüstri sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmıştır.
Lamba fitillerinde yanmaya karşı dayanıklı olduğu için tercih edilerek kullanım alanı bulan asbest, yukarıda da bahsedildiği gibi tarih boyunca birçok sektörde kullanılmıştır. Ülkemizde 31.12. 2010 tarihi itibariyle üretimi ve kullanımı yasaklanmıştır.
Ancak bu tarihe kadar kullanılan asbest hayatımızın her alanında bulunabilmektedir. Daha önceden kullanılmış asbestli malzemelerin sökümü, tamiratı, yıkımı gibi işlemler sırasında asbeste maruz kalınabilmektedir.

Asbestin Kullanım Alanları:

Ülkemizde asbest rezervlerini inceleyecek olursak; Başlıca Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Konya , Kastamonu, Erzincan, Ağrı, Ankara, Çankırı, Çanakkale, Muğla, Burdur, Çorum , Sivas, Tokat, Amasya, Osmaniye, Diyarbakır, Bitlis, Erzincan illerinde bulunduğu bildirilmektedir.

Asbestin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Havada bulunan asbest lifleri  maruziyetin süresine, yoğunluğuna, asbest lifinin yapısına ve bireysel faktörlere bağlı olarak akciğer dokusunda birikim sağlar. Asbest maruziyetine bağlı hastalıkların ortaya çıkması genellikle uzun yıllar almaktadır.
Asbeste bağlı hastalıklar asbestozis (akciğer zarında sıvı birikmesi, zarın kalınlaşması ve akciğer dokusu içinde liflerin birikmesi), mezotelyoma (akciğerleri ve karın boşuğunu saran zarın kanseri) ve akciğer kanseridir.
Çok ciddi akciğer rahatsızlıklarına sebep olduğu için asbestin üretimi ve kullanımı yasaklanmıştır.
Yasaklanmadan önce kullanım alanı bulmuş asbestin söküm, yıkım, tamir, bakım, uzaklaştırma çalışmalarında asbest tozuna maruziyetlerinin önlenmesi ve bu maruziyetten doğacak sağlık risklerinden korunması, sınır değerlerin ve diğer özel önlemlerin belirlenmesi amacıyla Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

mtnblc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cıva Nedir? Cıva Zehirlenmesi Nedir? Cıva Zehirlenmesinin Nedenleri

Cts Mar 16 , 2019
Cıva nedir? Cıva zehirlenmesi nedir? Cıva zehirlenmesinin nedenleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza birlikte göz atalım.
Civa zehirlenmesi