Bebeklik Dönemi Tamamlayıcı Beslenme Önerileri

Bebeklik dönemi tamamlayıcı beslenme önerileri nelerdir? Anne sütü ne kadar önemli? Tamamlayıcı beslenme bebeklik gelişimi için önemli midir?

Bebeklik Dönemi Tamamlayıcı Beslenme Önerileri

Bebeklik dönemi tamamlayıcı beslenme önerileri;  Anne sütünün enfeksiyon hastalıklarından koruyucu etkisi vardır. Bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli olan tüm besin ögesi ve enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Tamamlayıcı Beslenme

Anne sütü ile beslenen bebeklerde tamamlayıcı beslenme için önerilen en uygun zaman 6. aydır.  Anne sütü ve tamamlayıcı beslenme tarihte her zaman insan yaşamındaki yerini korumuştur.

Bilimsel araştırma sonuçlarına göre yaşamın ilk yıllarındaki en sağlıklı beslenme biçimi; tek başına anne sütüdür. 6. ayda uygun tamamlayıcı besinlere başlanarak emzirmenin en az iki yaşına kadar sürdürülmesi sağlanmalıdır.

Tamamlayıcı beslenme anne sütü yerine değil anne sütünün yanı sıra başlanmalıdır. Anne sütü ile beslenen altı aylık bir bebekte başta çinko ve demir olmak üzere bazı mineral gereksinimlerinin karşılanması için tamamlayıcı besine geçilmesi gerekmektedir.

İlk verilecek besinler, kolay sindirilebilir özellikleri ve besleyici değerleri nedeni ile sebze püresi, yoğurt, pirinç muhallebisi ve meyve püresi olarak sıralanabilir.

İlk besinler az miktarda başlanmalı ve bebeğin gereksinimine göre giderek arttırılmalıdır. Her defasında bir besin denenmeli ve çocuğun bu besine toleransı gözlenmelidir. 

Tamamlayıcı Beslenme

Tamamlayıcı beslenmeye geçiş bebek için önemli bir adımdır. Bu dönemde yaşanan sorunlar ilerleyen dönemlerde çocuğun büyümesini ve sağlığını etkilemektedir.

Bu nedenle beslenme sırasında çocuğun duyguları göz önüne alınmalı, yavaş ve sabırla, zorlamadan ve farklı tatlar deneyerek beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bir bebeğin yeni bir tada alışması için en az on kez tatması gerektiği unutulmamalıdır.

Beslemede kullanılan tüm malzemelerin temiz ve hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.  Besinler temiz ve güvenli olmalıdır. Buzdolabında saklanmalıdır. 

Beslenmenin sürdürülebilir olması için evde hazırlanan yiyecekler tercih edilmelidir. Hazır bebek mamalarından olabildiğince kaçınılması önemlidir. Bebeğin diğer aile bireyleri ile sofradaki yerini alması da sağlıklı beslenme açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.

Ancak, burada diğer aile bireylerinin de sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmesi gerekir. Bunun için çocuk sağlığı izlemlerinde, sağlıklı beslenme kuralları konusunda tüm aile bireyleri bilgilendirilmelidir.

Besinleri bebeğe verirken biberon yerine kaşıkla ağzına besleme türü önerilmektedir.

Tüm bunlar göz önüne alınarak 6. aya kadar tek başına anne sütü ile beslenmenin sürdürülmesi gerekmektedir. Anne sütünden en üst düzeyde yararlanma çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler

Paz Ara 30 , 2018
Her yıl ev kazaları nedeniyle bir çok kişi hayatını kaybetmektedir. Kazalar daha çok mutfak ve banyoda gerçekleşmektedir. Ev kazalarında alınacak önlemler..
Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler