Cep Telefonunun Gençler Üzerindeki Etkileri, Cep Telefonu Güvenliği

Cep Telefonunun Gençler Üzerindeki Etkileri, Gençler İçin Cep Telefonu Güvenliği

Cep telefonunun gençler üzerindeki etkileri nelerdir? Gençler için cep telefonu güvenliği ve  cep telefonlarının gençler üzerindeki olumsuz etkilerini önlemenin yollarını bulabileceğiniz yazımıza göz atalım.
Genellikle çocuklara veya gençlere doğum günü hediyesi veya güvenlik amaçlı olarak bir cep telefonu almayı düşünürüz. Bu sağlam bir karar, ancak cep telefonlarının çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkilerini hiç düşündünüz mü? Hayır ise, cep telefonunun gençlerin üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu dikkatlice okuyunuz.
Gençleri bir arada görmek, ama birbirlerini tamamen görmezden gelmeleri bugünlerde ortak bir manzara. Bir araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, 12 ila 17 yaşları arasındaki gençlerin % 78’i cep telefonuna sahip. Ve bunu sadece ebeveynlerini aramak için kullanmıyorlar.
Dört gençten biri internete yetişkinlerden çok daha fazla erişebiliyor. Yani cep telefonu gençler için gerçekten iyi bir şey mi? Cep telefonlarının gençler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Cevabı bulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Cep Telefonlarının Gençler Üzerindeki Etkileri

Hiç şüphe yok ki cep telefonu çok kullanışlı bir araç ve bugün cep telefonları toplumun önemli bir parçası haline gelmiştir. Meslektaşlarınızla, arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla iletişimi kolaylaştırır. Cep telefonlarının gençlik ve toplum üzerindeki etkisi astronomiktir. Çocuğunuza cep telefonu verirken dikkat gerektiren bu alandır. İşte cep telefonları gençleri nasıl etkiliyor?

 • Cep telefonun gençlerin sosyal yaşamı üzerindeki etkisi nedir? Gençlerde aşırı mesajlaşma bazı olumsuzluklara yol açabilir. Kötü duruş nedeniyle ellerde, sırtta ve boyunda ağrıya neden olabilir. Ayrıca görme bozukluğuna ve hatta artritlere yol açabilir.
 • Cep telefonuna sahip olmak, çocuğunuzu, üretken bir şey yapmak yerine, bütün gün telefon ile konuşmaya, mesajlaşmaya veya telefonda oyun oynamaya teşvik edebilir. Yapılan araştırmalar, zamanlarının çoğunu cep telefonları ile geçiren gençlerin strese ve yorgunluğa daha yatkın olduklarını kanıtlamıştır. Bazı durumlarda psikolojik bozukluklara da yol açabilir.
 • Gençlerin çoğu, mesajları ve aramaları yanıtlamak için uyurken cep telefonlarını yakınlarda tutar. 24 saat ulaşılabilir kalmak için kendilerini baskı altında hissederler. Bu durum uyku kesintisine ve uykunun bozulmasına neden olur. Gençler ayrıca uykusuz kaldıklarında huzursuz olurlar.
 • Gençlerin araç kullanırken gelen çağrılara ve mesajlara cevap verme olasılıkları yetişkinlere göre daha yüksektir. Hayatlarına mal olabileceğini fark etmeden konuşur ve mesajlaşırlar. Trafik kazalarındaki genç ölümlerinin önde gelen nedenlerinden bir tanesi de cep telefonlarıdır.
 • Bir iletişim şekli olarak mesajlaşmaya güvenmek, gençlerde kaygıyı artırabilir. Memnuniyet verici, ama aynı zamanda endişe üretir. Mesajına anında cevap verilmesi neşe ve sevinç getirebilir. Fakat gecikmeli cevap ya da cevap alamama durumunda, bu aynı zevk hayal kırıklığına dönüşür.
 • Araştırmalar, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyonun, telefonu daha uzun süre tuttuğumuzda dokularda emildiğini göstermektedir. Gençlerin sinir sistemleri gelişmeye devam etmekte ve cep telefonlarından beyin kanseri gelişme riski yetişkinlere oranla daha yüksektir.

Gençler İçin Cep Telefonu Güvenliği

Cep telefonlarını uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, gençlere cep telefonu güvenliği hakkında bilgi vermeniz ve sorumlu bir şekilde kullanması konusunda yardımcı olmanız gerekir. Ayrıca cep telefonu kullanımının sınırlandırılması sağlanmalıdır. Cep telefonlarının gençler üzerindeki olumsuz etkilerini önlemenin bazı yolları:

 • Cep telefonlarına harcanan zaman ve para miktarının ne kadar olması konusunda çocuğunuzla müzakere edin.
 • Mesajlara cevap verme dürtüsünü engellemesini söyleyin.
 • Sürüş sırasında cep telefonuna cevap vermemesini veya cep telefonunu kapatması yönünde uyarılarda bulunun.
 • Uyumadan önce cep telefonunu kapatmak, düzenli bir uyku programının korunmasına yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuza cep telefonlarında kısa ya da orta derecede konuşmaların kanser olasılığını azaltabileceğini öğretin. Sohbeti (mesajlaşma) günde 20 dakikadan fazla olmayacak şekilde sınırlandırın.
 • Ne kadar arama dakikası ve kısa mesajın mevcut olacağı aylık bir tarife seçin. Faturayı ödüyorsanız, cep telefonunun kayıtlarına da erişebilirsiniz; ne sıklıkta aradığını ve mesaj gönderdiğini ve hangi numaralara gönderdiğini izlemenize yardımcı olur.

Sonuç olarak, büyüyen teknolojik dünyanın bir parçası olmak harika bir şey, gençler de dahil olmak üzere herkes yararlarından faydalanmalıdır.
Siz cep telefonu kullanımını nasıl düzenliyorsunuz? Aşağıda yorum yaparak bize bildirin.

dm.crn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kadmiyum Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kadmiyum Zararları Nelerdir?

Cts May 18 , 2019
Bu yazımızda Kadmiyum nedir? Kadmiyum nerelerde kullanılır? Kadmiyum zararlı nelerdir? Kadmiyum nasıl elde edilir? Kadmiyum bileşikleri gibi konulardan bahsedeceğiz. Kadmiyum nedir? çinko, kurşun ve bakır gibi diğer metallerin erimesi sırasında üretilen ağır bir metaldir. Kadmiyum (Cd) periyodik cetvelin II B grubunda yer alan, gümüş beyazı renkte metal elementtir. Bıçakla çizilebilecek […]
Kadmiyum Nedir? Nerelerde Kullanılır? Kadmiyum Zararları Nelerdir?