Cinsellik, Cinsel Sağlık, Cinsel Hayat

Cinsellik nedir? Cinsellik neye göre şekillenir? Cinsel sağlık için nelere dikkat etmek gerekir? Cinsel hayat hakkında bilmemiz gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cinsellik, Cinsel Sağlık, Cinsel Hayat

Cinsellik nedir? Cinsellik neye göre şekillenir? Cinsel sağlık için nelere dikkat etmek gerekir? Cinsel hayat hakkında bilmemiz gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cinsellik

Cinsellik; bir dürtüdür, amacı neslin devamını sağlamaktadır. Cinsel ilişkinin, cinsel sağlık kuralları çerçevesinde yapılması önemlidir. Üremek ve zevk duyduğumuz için cinselliği yaşarız. Kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu cinsel arzu olarak tanımlanmaktadır.

Bedensel (hormonal) problemi olmayan herkeste mevcuttur. Görme, duyma, koklama, dokunma, tatma, düşünme ve duygular cinsel istek doğurabilir.

Cinsel yaşam insanların tutumları, değerleri, davranışları, dış görünüşleri, inanışları, hisleri, kişilikleri, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyler ve içinde yaşamış olduğu toplumlara göre şekillenir.

Cinsellik doğum öncesinden başlayarak insanın ömrü boyunca devam eder. Ahlaki ve kültürel faktörlerden etkilenir.

Cinsel Sağlık

Cinsel sağlık; bir kişinin zorlama olmadan kendi isteği doğrultusunda, mutlu olarak ve herhangi bir zarar görmeden cinsel hayatını sürdürebilmesidir. Doğru zaman, doğru kişi, doğru yer yani her şey kişiye, doğaya, toplumun kültürüne ve ahlakına uygun olmalıdır.

Cinsel sağlık tam anlamıyla, cinsel yolla bulaşma olasılığı olan hastalıklar, istenmeyen gebelik durumları, kuvvet kullanma, şiddet ve ayrımcılık riski olmadan bağımsız olarak cinselliği yaşama halidir.

Kişi doğru zaman ve doğru kişi ile gerçek birlikteliği yaşamalıdır. Cinsellik karşılıklı olarak saygıya dayalı olmalı, mutlu ve güvenli ilişkiler ağında yaşanmalıdır. Bu durum bireylerin cinsel hayatının zenginleşmesine etki eder.

Cinsel Sağlık, Cinsel Hayat

Cinsel Hayat

Cinsel hayat; bireyler cinsel hayatlarının sağlıklı olması yönünde üzerlerine sorumluluklar almalı ve bu sorumluluk eşler arasında eşit paylaşılmalıdır.

Sağlıklı bir cinsel hayat için eşlere düşen vazifeler;

Eşler birbirini cinsel ilişkiye zorlamadan onayını almalıdır.

Onay alırken hiçbir zaman baskı yapılmamalıdır.

Eşler güvenme konusunda birbirine sadık kalmalıdır.

Eşini fiziksel ve ruhsal zararlara karşı korumalıdır.

Eşinin zevk almasına özen göstermelidir.

İstenmeyen gebeliklere karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Birbirlerini cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumalıdır.

Birbirlerine yapmak istediği veya istemediği davranışlar ve hareketler konusunda açık olunmalıdır.

Birbirlerinin sınırlarına saygı göstermelidir.

İlk cinsel ilişki, hem kız hem de erkek için dönüm noktasıdır. “İlk ilişki sırasında her iki taraf da birbirlerinin vücutlarını yeni tanıyacaklarından ve nasıl tepki vereceklerini bilmediklerinden birbirlerine yumuşak ve anlayış ile yaklaşmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dezenfeksiyon nedir? Dezenfeksiyon yöntemleri

Paz Şub 24 , 2019
Dezenfeksiyon nedir? Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir? Sorularının cevaplarını bulacağınız bu yazımızda dezenfeksiyon kavramına genel bir bakış açısıyla hep birlikte bakalım.
Dezenfeksiyon nedir? Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir?