Cıva Nedir? Cıva Zehirlenmesi Nedir? Cıva Zehirlenmesinin Nedenleri

Cıva nedir? Cıva zehirlenmesi nedir? Cıva zehirlenmesinin nedenleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza birlikte göz atalım.

Civa zehirlenmesi

Cıva, dünyada doğal olarak bulunan bir maddedir, ancak aynı zamanda çeşitli endüstriyel ve tıbbi kullanımlar için de üretilir. Cıva, insanlar için çok toksik olan ağır bir metaldir. Bu yüzden cıva zehirlenmesi ortaya çıkar. Çevrede bulunan üç çeşit cıva şekli vardır.

Cıva oda sıcaklığında kolaylıkla buharlaşarak etrafındaki havaya karışır. Cıva içeren besinlerin tüketilmesi, cıva zehirlenmesinin en yaygın nedenidir. Ayrıca buharlaşarak havaya karışan cıvanın solunması da, cıva zehirlenmesi konusunda tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Cıva zehirlenmesi ciddi semptomlara neden olabilir ve vücudu gereksiz yere riske sokabilir. Çevrenizdeki toksik metale maruz kalmayı sınırlayan değişiklikler yaparak cıva zehirlenmesinin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Cıva zehirlenmesi nedir?

Cıva, az miktarda da olsa birçok günlük üründe bulunan, doğal olarak oluşan bir metaldir. Cıvaya sınırlı maruz kalma genellikle güvenli kabul edilirken, cıva birikmesi oldukça tehlikelidir ve cıva zehirlenmesine neden olur.
Cıva sinir sistemini etkileyebilir, sinirlilik ya da kaygı, ruh hali değişiklikleri, uyuşma, hafıza problemleri, depresyon ve fiziksel titreme gibi bazı nörolojik semptomlara yol açabilir.
Vücuttaki cıva seviyesi arttıkça, daha fazla semptom ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler, kişinin yaşına ve maruz kalma seviyesine bağlı olarak değişebilir. Cıva zehirlenmesi olan yetişkin insanlar, kas güçsüzlüğü, ağızda metalik tat, mide bulantısı ve kusma, ellerde, yüzde veya diğer organlarda hissetme kaybı, görme, işitme veya konuşmadaki değişiklikler, nefes almada zorluk, yürüme veya düz durma zorluğu gibi belirtilerle karşılaşabilirler;
Cıva, çocuğun erken gelişimini de etkileyebilir. Cıva zehirlenmesi, bir insanın cıva ile temasa geçmesi halinde zaman içinde yavaşça gelişme eğiliminde olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda cıva zehirlenmesi hızlı bir şekilde de ortaya çıkar.
Ani bir cıva zehirlenmesi semptomları yaşayan herkes bir doktora ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
Civa zehirlenmesi nedir

Cıva Zehirlenmesinin Nedenleri?

Cıva zehirlenmesinin en yaygın nedeni deniz mahsulleri yemektir, fakat insanlar endüstriyel işlemden, termometrelerden, tansiyon aletlerinden, dişçilikten ve eski boyalardan dolayı da cıva zehirlenmesiyle karşı karşıya kalabilirler.
Cıva ile kirlenmiş olan deniz mahsulleri yemek, insanların vücutlarında cıva biriktirmelerinin en yaygın yollarından biridir. Deniz ürünlerindeki cıva, cıva su içinde çözündüğünde oluşan, metil cıva adı verilen metalin oldukça zehirli bir şeklidir.
Metil cıva tüm deniz canlıları tarafından sudan absorbe edilebilir, ancak aynı zamanda besin zincirinde de devam eder.
Karides gibi küçük deniz canlıları sıklıkla metil cıva yutar ve daha sonra diğer balıklar tarafından yenir. Dolayısıyla balıkların içerisinde daha fazla metil cıva olacaktır.
Bu işlem, besin zincirinin sonuna kadar devam eder, böylece büyük bir balık, yediği balıktan çok daha fazla cıva içerebilir. Deniz ürünlerinin kaynağının kontrol edilmesi her zaman önemlidir.
Cıvaya maruz kalmaları konusunda endişe duyan insanlar, deniz ürünleri alımlarını sınırlamak isteyebilirler.
Genellikle gümüş dolgular olarak bilinen amalgam dolgular, yaklaşık olarak yüzde 40 ila 50 arasında cıva içerir. Daha yeni ve daha güvenli alternatifler olduğu için amalgam dolgular şu anda pek kullanılmamaktadır.
Eski dolgular, kişinin cıvaya maruz kalma riskini artırabilir. Bazı insanlar uzun süreli cıva maruziyetini azaltmak için amalgam dolum dolgularını değiştirmeyi tercih eder.
Cıva zehirlenmesi ayrıca doğrudan veya çevresel maruz kalma sebebiyle olabilir. Cıva maruziyeti, altın madenciliği, bazı mücevher türlerine maruz kalma, eski boyalara maruz kalma, bazı aşılar, ateş termometresi ile temas, kömür santralleri gibi yan ürün olarak cıva kullanan fabrikaların yakınındaki alanlarda toksik havanın solunmasıyla da oluşur.
Doktorlar cıva zehirlenmesini genellikle fiziksel muayene ve kan testleri yoluyla teşhis edebilirler. Ayrıca, fabrikaların yakınında veya endüstriyel bir tesiste çalışıp çalışmadıklarını da içeren kişinin yaşadığı veya çalıştığı çevre hakkında sorular sorabilirler.
Doktor cıva zehirlenmesinden şüpheleniyorsa, bir kan veya idrar testi ile vücuttaki cıva seviyelerini ölçebilir.

Sonuç

Cıva insanlar için toksiktir. Cıva zehirlenmesi için standart bir tedavi yoktur, bu nedenle mümkün olduğunca yüksek miktarda cıvaya maruz kalmamak en iyisidir.
Beslenme ve iş ya da yaşam ortamında değişiklikler yaparak risk faktörlerini ortadan kaldırmak, vücuttaki cıva seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Cıva zehirlenmesinin, uzun süren etkileri olabileceğinden, ilk belirtisinde doktora danışmanız çok önemlidir. Ebeveynler ve bakıcılar çocuklarda cıva zehirlenmesi belirtilerinin farkında olmalı ve eğer herhangi bir belirti gösterirse derhal doktora başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Biyoremediasyon Nedir? Biyoremediasyon Neden Önemli?

Sal Mar 19 , 2019
Biyoremediasyon nedir? Biyoremediasyon neden önemlidir? Bu soruların cevaplarını bulacağınız Biyoremediasyon konulu yazımıza hep beraber göz atalım.
Biyoremediasyon Nedir