Çocuklarda Okul Öncesi Beslenme

Çocuklarda okul öncesi beslenme konusunda nelere dikkat edilmelidir? Bu dönemde uyulması gereken kurallar nelerdir? Haberimizin devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çocuklarda Okul Öncesi Beslenme

Çocuklarda okul öncesi beslenme konusunda nelere dikkat edilmelidir? Bu dönemde uyulması gereken kurallar nelerdir?   Haberimizin devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Okul öncesi dönem; 1-5 yaş arasındaki çocukları kapsayan dönemdir. Oyun çocuğu dönemi olarak da nitelendirilmektedir.  Çocuk, aile içinde sürekli gelişim ve değişim gösterdiği için okul öncesi beslenme konusuna özen gösterilmelidir. 

Gelişme ve değişme döneminde çocuk özellikle anne, baba, kardeşler ve bakıcının beslenme alışkanlıkları uygulamalarından doğrudan veya dolaylı olarak etkilenir.  

Anne ve babaların çocuğa yemek yedirmek için ısrar etmesi, ödüllendirmesi veya ceza vermesi gibi durumlar çocuğun yemek yeme alışkanlıklarında olumsuz bir etki yaratır.  Örneğin yemeğini yersen seni gezmeye götüreceğim, yemeğini yemezsen senin televizyon izlemene izin vermeyeceğim gibi.

Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda, çocuğun fiziksel gelişimi, zekâ gelişimi ve öğrenme yetenekleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum, okul çağı dönemlerde çocukların karşısına öğrenme güçlüğü ve başarısızlık olarak çıkabilir.

Okul öncesi döneminde kazanılan beslenme alışkanlıklarının, ileri yaşlarda beslenme alışkanlıklarının temelini oluşturacağı unutulmamalıdır.

Çocuklarda Okul Öncesi Beslenme

Okul öncesi beslenme konusunda uyulması gereken kurallar

Çocuğun bir yaşından başlayarak kendi başına kaşık kullanması desteklenmelidir.

Pütürlü yiyeceklere zamanında başlanarak çocuğun dudak ve dilini kullanmayı ve çiğnemeyi öğrenmesi sağlanmalıdır.

Besin çeşitliliğine önem verilmeli, besleyici değeri yüksek yemekler hazırlanmalıdır. (Yoğurt, çeşitli sebzeler, et ve yoğurt içeren çorbaların hazırlanması gibi)

Aile sofrasında kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Yemek yeme saatleri ile televizyon ve oyun saatlerini ayırt etme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Çocuk abur cubur beslenmeyi alışkan haline getirmemeli, öğün aralıkları belirli olmalıdır.

Tatlılar ana yemek olarak görülmemeli, yemeğin bir parçası olarak görülmelidir. Tatlılara odaklanmaktan kaçınılmalıdır.

Bu dönemde çocuk yiyebileceği miktarı kendisi ayarlayabilmelidir. Bunun için kendi tabağına, kendi servisini yapma olanağı sağlanmalıdır.

Çocuğun tabağına yiyebileceği miktar kadar yemek konulmasına özen gösterilmelidir. Doydum dediğinde saygı gösterilmelidir.

Çocuğa özel olarak yemek hazırlamaktan kaçınılmalı, aile ile aynı yemekleri yemelidir. Kızartmalardan uzak durulmalı, yemekler hazırlanırken aşırı acılı, tuzlu, baharatlı ve yağlı olmamasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cinsellik, Cinsel Sağlık, Cinsel Hayat

Cts Şub 23 , 2019
Cinsellik nedir? Cinsellik neye göre şekillenir? Cinsel sağlık için nelere dikkat etmek gerekir? Cinsel hayat hakkında bilmemiz gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Cinsellik, Cinsel Sağlık, Cinsel Hayat