Etanol Nedir? Karbondioksit Etanol Dönüşümü Nasıl Olur?

Etanol Nedir? CO2’den etanole dönüşüm nasıl olur? Etanol üretmek için karbondioksit kullanmanın faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarının yer aldığı yazımıza hep birlikte göz atalım.

Etanol Nedir? CO2’den Etanol’e Dönüşüm Nasıl Olur?

Son yıllardaki gelişmelerle birlikte, CO2’nin etanol olarak dönüşümü, havaya salınan karbondioksit miktarının azaltılmasını, sera gazlarının ortamdan çıkarılmasını ve daha güvenli bir enerji kullanımını mümkün kılar.

Sanayi Devrimi’nden bu zamana kadar, insanlar tarafından makinelerin kullanılması çevreye, gazlar ve kimyasalların salınmasına neden oldu. Bugün, karbondioksit (CO2), kimyasal bir yanma işleminin bir sonucu olarak, insan teknolojisi tarafından salınan en yaygın sera gazıdır. Arabalarda ve uçaklarda kullanılan yakıt, çevreye bol miktarda karbondioksit salınmasına neden olur.

Karbondioksit (CO2) seviyelerinin yükselmesi, insanların, bitkilerin ve hayvanların hayatlarını tehlikeye sokmaya devam etmekte, dünyadaki karbondioksit seviyelerini azaltmak için her zamankinden daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Etanol Nedir?

Etanol Nedir? CO2’den Etanol’e Dönüşüm Nasıl Olur?

Etanol teknik olarak bir alkoldür; renksiz ve yanıcı bir kimyasal bileşiktir. Yakıtla çalışan motorlu araçlarda benzinle karıştırılarak kullanılabilen bir yakıttır. Genellikle, etanol bu karışımın %10’unu oluşturur. Ayrıca Brezilya gibi bazı ülkelerde, tamamen etanolden oluşan yakıtlar üretilmiştir.

İlk olarak 1987 yılında Nikolas Otto tarafından icat edilen içten yanmalı motorda kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları yakıt-etanol karışımı şeklinde benzinli araçlarda kullanılmıştır. Etanol yenilenebilir bir enerji kaynağıdır, çünkü çoğunlukla fermente edilmiş mısırdan ve şeker kamışından yapılır.

Etanol ayrıca temizlik ürünleri, sabunlar, temizlik mendilleri ve temizlik sıvıları gibi antibakteriyel temizleyicilerde kullanılır. Aynı zamanda alkollü içeceklerde sarhoş edici kimyasal bileşik görevi görür. Bu kullanımlara ek olarak, bilim adamları tarafından düzenli olarak kullanılan birçok kimyasal karışım ve işlemlerde önemli bir çözücüdür.

Kullanılan etanolün çoğunluğu fermente mısır ve şeker kamışından yapılır. Ancak etanol üretmenin tek yolu bu değildir.

Karbondioksit’in (CO2) Etanol’e Dönüştürülmesi

CO2’nin etanole dönüştürülmesi, teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle kolaylaşmıştır. Bu yöntem çevredeki karbondioksiti azaltmanın harika bir yoludur, ancak maliyet olarak pahalı bir çözümdür. 

Karbondioksitten etanol üretmek her zaman kimyasal reaksiyon gerektirir. Birçok kimyasal reaksiyon çoklu bileşiklerle sonuçlanabilir. Çoğu zaman, kimyasal işlem bir bileşiği daha büyük miktarlarda üretebilir.

  • Bu yöntemde, dönüşüm, bitkilerin oksijeni açığa çıkarmak için ışık ve karbondioksit aldığı süreç olan fotosentezi taklit eden bir işlemle gerçekleşir. Fotosentez gibi, bu reaksiyon da güneş ışığından kaynaklanan doğal enerjiye bağlıdır. Bu yöntemle, karbondioksit etanol ve etilen’e dönüştürülür. Bu reaksiyondan gelen etilen daha sonra etanole dönüştürebilir, fakat aynı zamanda polimer ve diğer kimyasallar üretmek için kullanılır. #etanol
  • Başka bir yöntem ise, karbondioksit ve suyu etanol ve propanol olarak değiştirmek için bakır kristalleri ve elektrik akımları kullanılır. Bu işlemin gerçekleşmesi çok özel bir tür bakır kristallerine bağlıdır. Pek çok bakır kimyasal reaksiyonlarda çok farklı işlev görür. Bu yöntemi kullanan bilim adamları, bakır yerine nikel ve elektrik yerine doğrudan güneş ışığı kullanarak, benzer reaksiyonlar yaratmayı ümit etmektedirler. #etanol

Bu reaksiyonları başlatmak için daha fazla yol bulunursa, çevreden daha fazla karbondioksit uzaklaştırılacaktır.

  • Son zamanlarda, bilim adamları CO2’yi etanole dönüştürmenin daha etkili bir yolunu bulmuşlardır. Bakır, azot ve karbondan oluşan bir katalizör kullanarak, yan reaksiyonları önemli ölçüde azaltan, diğerlerinden çok daha az enerji ile daha fazla etanol üreten kimyasal bir reaksiyon oluşturmuşlardır. #etanol

Bu işlem aynı zamanda karbondioksitten etanol üretme yöntemleri içerisinde en ucuz olanıdır. Verimli ve uygun maliyetli olduğu için, işlem endüstriyel ölçekte değerlendirilebilir.

Etanol Üretmek İçin Karbondioksit Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Karbondioksit çevre için çok tehlikelidir ve iklim değişikliğinde en önemli insan yapımı faktörlerden biridir. Makinelerin günlük yaşamda kullanılması ortama karbondioksit yayar, dünya küresel ısınma konusunda daha fazla risk altına girer ve sıcaklık değişimlerinin etkileri hayvan türlerinin tükenmesine yol açabilir.

CO2’yi yenilenebilir bir enerji kaynağı olan etanole dönüştürmek, sera gazının çevreden azaltılması için olanak sağlar.

Karbondioksitin etanole dönüştürülmesine yönelik çalışmalar geliştikçe ve daha kolay erişilebilir hale geldikçe, endüstriyel ölçekte kullanımı daha kolay olacaktır. Yapay fotosentez veya bakır katalizörler sayesinde, ne kadar fazla karbondioksit etanole çevrilirse, çevreye verilen zarar daha da o oranda azaltılabilir ve önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Su Arıtma Tesisi, Havalandırma İşlemi

Cts Mar 23 , 2019
Su arıtma tesislerinde uygunsuzlukları gidermek, suya oksijen kazandırmak amacıyla havalandırma işlemi uygulanmaktadır. Hep birlikte bu işlemi inceleyelim.
Su Arıtma Tesisi, Havalandırma İşlemi