Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler

Her yıl ev kazaları nedeniyle bir çok kişi hayatını kaybetmektedir. Kazalar daha çok mutfak ve banyoda gerçekleşmektedir. Ev kazalarında alınacak önlemler..

Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler

Her yıl ev kazaları nedeniyle bir çok kişinin hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Kazalar daha çok mutfak ve banyoda gerçekleşmektedir. Peki ev kazalarına karşı alınacak önlemler nelerdir. Gelin ev kazalarına karşı alınması gereken önlemlere hep birlikte bakalım.

Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler

Ev kazalarını önlemede; bina içerisindeki tüm merdivenler aydınlatılmalıdır. Bozuk olan basamaklar onarılmalıdır.  Döşemelerin aşırı kaygan olması engellenmelidir. Kaymayı önlemek için uygun terlikler giyilmelidir.
Banyoda kaymayı önlemek için plastik paspas veya yolluklar kullanılmalıdır. Kaygan halıların kullanılması engellenmelidir.
Merdiven başlarında kayabilecek yolluk ve halılar kullanılmamalıdır. Giriş basamaklarının aydınlatması yeterince yapılmalıdır.
Evin ortasından veya en çok dolaşılan yerlerinden uzatma kablosu geçirilmemelidir. Kullanılan araçlar hemen ortadan kaldırılmalıdır.
Ortalık alanda tekerlekli çocuk oyuncakları bırakılmamalıdır. Su,  yağ ve diğer kaygan kirlilikler ortalığa dökülmüş ise zamanında silinmelidir.
Yangına neden olabileceği için başta yatak olmak üzere evde sigara içilmemelidir.
Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler
Elektrik sistemine aşırı yüklenme yapılmamalıdır. Elektrik kablolarında bağlantı hatası varsa uzman kişilere danışılmalıdır.
Kibrit ve çakmaklar çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Yanıcı maddeler evde saklanmamalıdır.
Ocak, soba ve fırınlara çocukların yaklaşmaları engellenmelidir.  Ocak üzerindeki malzemelerin sapları içe dönük olmalıdır.  Mutfakta yangın söndürücü tüp bulundurulmalıdır.  Yağ yangınlarında su kullanılmamalıdır.
Banyoya girmeden önce suyun ısısı kontrol edilmelidir.  Bebekler banyo yaptırılmadan önce suyun ısısı dirsekle kontrol edilmelidir.
Yangın durumunda aile bireylerine ne yapması gerektiği anlatılmalıdır.  Sıvı gaz tüpleri uygun yerlere yerleştirilmelidir. Bağlantı yapıldıktan sonra sızdırma durumu sabun köpüğü ile kontrol edilmiş olmalıdır. Doğal zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkan boğulmalara dikkat edilmelidir.
Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler
Fırın yakılırken yandan yakılmalı, üzerine doğru eğilerek yakmaktan kaçınılmalıdır. Elektrikli malzeme ve eşyalar uygun biçimde topraklanmış olmalıdır. Elektrikli aletler çalıştırılırken kablolarının sarkmamasına dikkat edilmelidir.
Yanıcı eşya ve maddeler ısı kaynağının uzağında tutulmalıdır. Elektrik arızaları ve onarımlarında teknik kişilerden destek alınmalıdır.
Evde zehirli maddeler bulundurulmamalıdır. Bütün ilaçlar çocukların ulaşamayacağı yerde tutulmalı veya saklanmalıdır.
Özellikle çocukların ilgisini çeken küçük şekerlemelere benzeyen ilaçlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. İlaçların karıştırılma olasılığı göz önüne alınarak birbirinin kutusuna konulmamalıdır.

0 thoughts on “Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler

  1. ev kazaları konusunda alınacak önlemlerle ilgili bilgi verdiğiniz ve bu güzel paylaşımı yaptığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ambalajlı Suların Limit Değerleri

Paz Oca 13 , 2019
Halkın tüketiminde bulunan ambalajlı suların fiziksel, mikrobiyolojik, kimyasal parametreleri ve limit değerlerini gelin hep birlikte inceleyelim.
AMBALAJLI SULARIN FİZİKSEL, MİKROBİYOLOJİK, KİMYASAL PARAMETRELERİ VE LİMİT DEĞERLERİ