Biyosidal Ürün Kullanılırken Edilmesi Gerekenler, Haşere İlaçları

Evde biyosidal ürün (haşere ilaçları) kullanırken nelere dikkat etmeliyiz. Bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin hep beraber bu konulara göz atalım.

Evde biyosidal ürün (haşere ilaçları) kullanırken nelere dikkat etmeliyiz. Bu konuda bilinmesi gereken şeyler nelerdir? Gelin hep beraber bu konulara göz atalım.

Haşereler, kemirgen ve böcekler insanların hayatında çeşitli sağlık sorunlarına neden olan canlılardır. Her alanda görülebildiği gibi, hızlıca yayılma potansiyeline de sahiptir.

Evde ilaçlama; kapalı alan olması, gıdaların bulunması ve insanların yaşam alanları olması nedeniyle uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken takım konular vardır. Bu konulara ilişkin bilgilere yazımız devamında yer verilmiştir.

Evde haşere ilacı kullanmadan önce hedef zararlılarla ilgili bilgi alınmalıdır. Böcek kapanları, basit tel kafesler, çatlakların sıvanması gibi yollarla bazı zararlıların eve girmeleri engellenebilir. Bunlar haşere ilaçlarına göre hem daha etkili hem de zararsız uygulamalardır. Hamam böceklerinden kurtulmak için jel ilaçlama tercih edilmektedir. Bu ilaçlama sıvı ilaçlamaya göre daha zararsızdır.

Öncelikle haşere ilacının Sağlık Bakanlığı’ndan izinli olup olmadığına, etikette izin tarih ve sayısının bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. 

Yeterli miktarda haşere ilacı alınmalıdır. Daha sonrada da kullanılabileceği düşünülerek fazla miktarda alınarak evde bekletilmemelidir. Hazırlanmış olan böcek ilaçları yiyecek kaplarında, gazoz şişelerinde ve mutfakta kullanılan kutularda saklanmamalıdır. Haşere ilaçları kullanılma anına kadar kilitli ve çocukların ulaşamayacağı yerde saklanmalıdır. Saklama koşullarına dikkat edilmeli aşırı sıcak, soğuk ve nemli ortamlarda kalmamalıdır. Tarımsal, endüstriyel, ticari ve yasaklanmış kimyasal maddeler evin içerisine sokulmamalıdır.

Haşere ilacının etiketinde; ürünün adı, kullanım amacı, üretim yeri adresi, verilen iznin tarih ve sayısı, hedef organizmalar, aktif maddenin adı ve konsantrasyonu, sıvı, granül, toz, katı gibi formülasyon tipi, ürünün kullanım şekli ve/veya dozu, yan etkileri, ilk yardım talimatları, ürünün güvenli bertarafı ile ilgili talimatlar, imal ve son kullanma tarihi ile parti ve seri numarası görünür bir şekilde yazılmalıdır.

İlaçlama yapılmadan önce haşere ilacının etiketindeki açıklamalar dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

İlaçlama yapılmadan önce haşere ilacının etiketindeki açıklamalar dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Etiket üzerinde yazanlar anlaşılır değilse o ilaç kullanılmamalıdır. Eğer tüm ev ilaçlama yapılacak ise ilaçlama yapılacağı gün evdeki çocuklar bir tanıdık yanına bırakılmalı ve 24 saatten önce eve girmemelidir. Evin bir bölümü ilaçlama yapılacak ise çocuklar 12 saatten önce eve girmemelidir.

Mutfakta ilaçlama uygulaması yapılacak ise mutfaktaki eşyaların (çatal, kaşık, kap, tabak, yiyecekler vb.) üzerini örtmek yerine eşyaları tamamen başka bir yere taşımak gerekir. Mutfak tamamen boş olmalıdır.

Evde balık besleniyorsa akvaryum üzeri iyice örtülmeli, evcil hayvanlar varsa dışarı çıkarılmalıdır.

Haşere ilacının üzerinde yazan talimatlara aynen uyulmalıdır. Detaylı bir biçimde anlatılan kullanım şekline uyulmaması ürünün hatalı kullanımına yol açabilir.  Etiketinde yer alan uyarıcılara dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde zehirlenmelere neden olabilir. Uygulama sırasında sadece ilaçlama yapan kişi bulunmalıdır. Diğer kişiler dışarı çıkarılmalıdır.

Haşere ilaçları zehirleyici etkilerinin yanı sıra alerjiye de yol açabilir. Alerji olan kimseler 24 saatten önce ilaçlama yapılan eve girmemelidir.

Hamile kadınlar, bebekler, çocuklar her ne şekilde olursa olsun haşere ilaçları ile kesinlikle temas etmemelidir. Hamile kadınlar, bebek ve çocuklar 24 saat sonunda tam temizlik yapılmadan ilaçlama yapılan yere girmemelidir.

Uygulama yapacak kişi ilacın vücuduna temasını önleyecek şekilde lastik eldiven, uzun kollu önlük, lastik çizme ve uygun koruyucu gözlük takmalıdır. Pantolon paçaları çizmenin içine sokulmamalı, dışına sarkmalıdır. Önlüğün kolu eldivenin içerisine sokulmamalıdır.

Farklı haşere ilaçları birbirine asla karıştırılmamalı, uygulama dozu ve şekli bilgileri göz önünde bulundurulmalıdır. Önerilen miktarda kullanılmalı ve belirtilen biçimde sulandırılmalıdır. Fazla ilaç kullanımı, az sulandırılması tehlikeli sonuçlar vereceğinden yapılmamalıdır.

Ev içinde hava akımı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hava akımı varsa önlenmelidir.  Hava akımı olan ortamda haşere ilacı püskürtülmemelidir.

Haşere ilacı uygulama esnasında asla bir şey yenilip içilmemelidir. Sigara kullanılmamalıdır.

Haşere ilacı uygulama esnasında asla bir şey yenilip içilmemelidir. Sigara kullanılmamalıdır.

Haşere ilaçlarını uygulama esnasında gözleri ovmamalı, eller ağıza götürülmemelidir. İlaçlar şaka ile bile olsa diğer insanların üzerine sıkılmamalı, elbiseler ilaçlanmamalı, evcil hayvanların üzerine temas ettirilmemelidir. Uygulamadan 4-6 saat sonra tüm kapı ve pencereler açılarak ev iyice havalandırılmalıdır.

İlaç uyguladıktan sonra el ve yüz bol sabunlu sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. İlaçlama sırasında kullanılan elbiseler diğer çamaşırlara temas ettirilmeden temizlenmelidir.

Yiyeceklere doğrudan temas eden tezgah, masa üstü, ocak vb. yüzeyler 8 saat sonra yıkanmalıdır.

Haşere ilaçları kalıntıları asla yakılmamalı, bahçeye, sokağa yada lavaboya dökülmemelidir. Boş haşere ilacı kapları asla başka amaçla kullanılmamalıdır. İlaç kutuları ve kaplar çöp toplama görevlilerine elden teslim edilmelidir.

Herhangi bir zehirlenme durumunda Ulusal Zehir Danışma Merkezi (Uzem)’in 114 No’lu Telefonunu aramalıdır. Ürünlerle ilgili şikayet olması durumunda Alo 184 Sağlık Bakanlığı iletişim Merkezi (SABiM)’ne ulaşılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Baz İstasyonları, Elektromanyetik- Nükleer Radyasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paz Eki 14 , 2018
Baz istasyonları, elektromanyetik- nükleer radyasyon hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilglerin yer aldığı yazımıza hep birlikte göz atalım.