Güneş Enerjisi Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Gerçek

İnsanların tasarruf etmesinin popüler bir yöntemi güneş enerjisidir. Sizin için uygun olup olmadığını görmek için güneş enerjisi gerçeklerini beraber inceleyelim.

Günümüz dünyasında sürekli azalan kaynaklar ve iklim değişikliğiyle ilgili ciddi sorunlar hakkında konuşulurken, insanın paradan, kaynaklardan ve çevreden tasarruf etmenin yollarını araması şaşırtıcı değildir. İnsanların tasarruf etmesinin popüler bir yöntemi güneş enerjisidir. Sizin için uygun olup olmadığını görmek için güneş enerjisi gerçeklerini beraber inceleyelim.

1.Güneş Enerjisinin Uzun Bir Tarihi Vardır

Birçok insan güneş enerjisini yeni bir teknoloji olarak görüyor, fakat güneş enerjisi yaklaşık 200 yıl önce keşfedildi. 1839’da Alexandre Edmond Becquerel bir iletken ve güneş ışınlarını kullanarak elektrik akımı oluşturma yeteneğini keşfetti. Bu fotovoltaik etki olarak bilinir. Ancak bu keşfe rağmen, ilk ticari fotovoltaik, Bell Laboratories tarafından 1954’te icat edildi.

İki yıl sonra, halk kendi güneş enerjilerini satın aldı. Ancak watt başına 300 dolarlık fiyat etiketi, çok az insanın satın aldığı anlamına geliyordu. 1978’de güneş enerjisiyle çalışan hesap makineleri yapıldı. 2016 yılında bir şirket güneş ışığını enerjiye dönüştürmek için kadmiyum tellürür panelleri kullandı ve yüzde 22,1 verimlilik elde etti. Şimdi ise artan sayıda işletme ve ev sahibi güneş enerjisini günlük yaşamlarına dahil etmeye başladı.

2. Güneş Enerjisi Düşünüldüğü Gibi Karmaşık Bir Sistem Değildir

Çoğu insan güneş enerjisinin güneşten geldiğini bilir, ancak birçoğu bu sistemin anlaşılamayacak kadar karmaşık olduğuna inanır. Güneş enerjisini anlamak çoğu şeyden daha kolaydır.

Güneş panellerindeki fotovoltaik hücreler fotonlar ve elektronların atomik ölçekte reaksiyona girmesine neden olduğunda güneş enerjisi oluşur. Işık ışınları ve elektronlar çarpıştığında, elektronlar gevşer. Oradan kullanılabilir elektriğe yönlendirilirler.

Tüm işlem sekiz dakika sürüyor.  Normal elektrik gibi, güneş enerjisi de watt cinsinden ölçülür ve çoğu güneş panelinin 200 veya 250 watt kapasiteye sahip olması, metre kare başına on kilovat enerji üretebilecekleri anlamına gelir. Yılda ortalama 11.000 kilowatt-saat enerji kullanan bir ev, günde yaklaşık dört saat tam güneş ışığı alan 250 watt’lık panele ihtiyaç duyar.

3. Güneş Enerjisinin Kullanılabilirliği Her Gün Artırıyor

Güneş enerjisi güvenilir bir enerji kaynağı olarak kalacak. Şu anda dünyada her gün yeni paneller kuruluyor ve paneller düzleştikçe kurulumun daha da hızlı olması ve daha uygun fiyatlı olması bekleniyor.

güneş enerjisi-çevre sağlığı

4. Güneş Enerjisi Daha Sağlıklı

Güneş enerjisi, dünyanın en temiz ve en sürdürülebilir kaynaklarından biridir, kirlilik yaratmaz. Gürültü kirliliğine neden olmaz, tamamen sessizdir.

5. Güneş Enerjisi Düşük Maliyet

Son on yılda, güneş panellerinin maliyetinin yüzde 80 oranında düştüğü ve düşüşünü sürdürmesi bekleniyor. Paneller kurulduktan sonra, yatırım getirisi oldukça yüksektir.

6. Güneş Enerjisi Sadece Yer İçin Değil

Elbette, güneş enerjisi evlere ve iş yerlerine güç verebilir, ancak aynı zamanda trenler, arabalar ve uzay istasyonlarına güç verebilir. Uçaklara bile güç verebileceğini biliyor muydunuz? 2016’nın başlarında, Bertrand Piccard adlı bir İsviçreli pilot , dünya genelinde yedek güç kaynağı olmayan, güneş enerjisiyle çalışan bir uçak ile uçtu.

Solar Impulse II olarak bilinen uçakta Abu Dabi’den ayrıldı ve aynı yılın Temmuz ayında döndü. Uçak güneş enerjisinin önemi ve dünya için neler yapabileceği hakkında bir açıklama yapmak için kullanıldı.

7. Güneş Enerjisi Topluluk Projesi Olabilir

Bazı insanlar güneş enerjisi panelleri mülklerine kurmak istemiyorlar. Güneş enerjisinin avantajlarından yararlanmak için panelleri kendi mülkünüzün üzerine koymanız gerekmez.

Topluluk oluşturarak panellerinizi kurmaya veya topluluk projesine katılmaya karar verebilirsiniz. Bunu yapmak, paranızın veya çevrenin korunması için en iyi anlaşma yapmanızı sağlar. Her sektörde olduğu gibi, bazı insanlar güneş paneli projeleri hakkında yanlış iddialarda bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Arazi Kirliliği Nedir? Arazi Kirliliğinin Nedenleri

Çar Mar 6 , 2019
Çoğu insan genel bir kirlilik anlayışına sahip olsa da, toprak kirliliğinin önemini fark etmeyebilir. İşte bu yüzden arazi kirliliği ve nedenlerine hep birlikte göz atalım.
Arazi Kirliliği-Çevre Sağlığı