Güneş Gözlüğü ve Seçimi, Tavsiyeler

1

Göze en çok zarar verebilecek ışınlar nelerdir ? Güneş gözlüğü nasıl seçilmeli? Güneş gözlükleri için kullanılan lenslerin özellikleri nelerdir? Güneş gözlere nasıl zarar verebilir ? Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanırız. Göze en çok zarar verebilecek ışınlardan bahsedecek olursak:

 • Görünmez olan ve genellikle “UV ışınları” olarak adlandırılan ultraviyole radyasyon
 • Parlak ışık
 • Mavi ışık

Gözümüz UV ışınlarına maruz kaldığında risk oluşturmaktadır. Dünyaya ulaşan  iki çeşit UV ışını vardır: Bunlar  UVA ve UVB ışınları. Bu ışınlar, göz ile ilgili çeşitli hastalıklara neden olabilir veya ilerlemesini hızlandırabilmektedir. Ayrıca UVB ışınlarının da cilt kanserine sebep olabilmektedir.

Mavi ışık, renk tayfının mavi kısmında görünen ışıktır. Kar veya sudan yansıyan ışık mavi ışık içermektedir. Bazı bilim adamları tarafından, uzun yıllar boyunca mavi ışığa maruz kalan kişilerde retinayı zarar vererek körlük riskini artırdığı bildirilmektedir. UV koruyucu lensler ile güneş gözlükleri, gözleri ultraviyole (UV) radyasyonundan ve görünür ışıktan koruyacaktır.

Güneş ışınlarının güçlü olduğu özellikle 11:00 ve 15:00 saatleri arasında güneş ışığından kaçınmak gerekir.

Parlak güneş ışığında araba kullanırken güneş gözlüğü takılırsa parlamayı azaltır ve iyi bir sürüş elde edilebilmektedir.

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilecek hususlar:

 • Gözlüğün ışığın yanlardan gözümüze girmesini engelleyecek yapıda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kardan kaynaklı yoğun ışık yansımasına maruz kalınıyorsa mavi ışığı engelleyen güneş gözlüğü tercih edilmelidir.
 • Çizilmelere dayanıklı kaplamalar tercih edilmelidir.
 • Güneş gözlüğü yeterli UV korumalı olması gerekir. Bu durum fiyatından, renginden ya da koyuluğundan anlaşılamaz. UVB ve UVA koruması ile ilgili etiket bilgileri olmalıdır.
 • Ülkelerin yasalarında belirtilen standartlarda üretilmiş ürünler kullanılmalıdır.

UV korumasına göre güneş gözlükleri üç kategoride incelenmektedir:

 • Kozmetik güneş gözlükleri olarak tabir edilen güneş gözlükleri, hafif renkli lenslere sahiptir. Bu gözlükler genellikle gün ışığı sürüşü için önerilmemelidir.
 • Genel amaçlı güneş gözlükleri, görünür ışık ve UVA ışınlarının yüzde 60 ila 92’sini ve UVB ışınlarının yüzde 95 ila 99’unu engeller. Bu güneş gözlüğü sürüş için tercih edilebilmektedir.
 • Özel amaçlı güneş gözlükleri, görünür ışığın yüzde 97’sine ve UVA ışınlarının yüzde 98.5’ine kadar engelleyebilir. Ayrıca UVB ışınlarının en az yüzde 99’unu bloke ederler ve uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmaya uygundurlar. Bu güneş gözlüğü sürüş için tavsiye edilmemektedir.

Güneş gözlükleri için farklı türde lensler bulunmaktadır;

 • Polarize lensler, parlamayı önlemek için tasarlanmıştır. Bu durum karlı ortamda, sürüş ve açık havalarda tercih edilebilmektedir.
 • Düzenli mercekler, her şeyin parlaklığını eşit olarak azaltır.
 • Fotokromik (kolormatik) mercekler, gün ışığında koyulaşan ve kapalı ortamlarda rengi açılan merceklerdir. Işık alan mekanlarda göz kamaşmasını engeller. Akşam karanlığında görüşü azaltabilmektedir.
 • Ayna lensleri, ışığı emmek yerine ışığı yansıtır. Çizilmelere karşı hassastır. Çizilmelere karşı dayanaklı yapıda gözlük tercih edilmelidir.

Güneş gözlere nasıl zarar verebilir?

 • Gözler doğrudan ultraviyole radyasyonu emdiğinde ve güneşten görülebilir ışık aldığında, göz dokusunda reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyonlar, boyutu, sıklığı ve miktarına göre, gözde kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir.
 • UV ışınlarına maruz kalındığında, gözlerin ön kısmı hasar görebilir. Doğrudan güneşe bakılması retinanın hasar görmesine ve kalıcı görme kusurların oluşmasına neden olabilir.
 • Uzun yıllar çok parlak güneş ışığında UV ışınlarına maruz kalmanın, katarakt gelişme riskini artırabilmekte, gözün doğal lensinin kademeli olarak bulanıklaşmasına neden olabilmektedir.

One thought on “Güneş Gözlüğü ve Seçimi, Tavsiyeler

 1. Merhabalar,

  Gözlük seçimiyle ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için size teşekkür ederim. Güneş gözlüğü seçimi gerçekten çok önemli. Yüzümüze uygun güneş gözlüğünü bulduğumuzda yaz mevsimi daha keyifli hale geliyor bence. 😊 İzninizle ben de güneş gözlüğü seçimiyle ilgili yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/yuzunuze-en-uygun-gunes-gozlugunu-bulmaya-var-misiniz

  Güzel okumalar dilerim.

  http://www.ebrubektasoglu.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şifa Deposu İstiridye Mantarı

Sal Eki 30 , 2018
İstiridye mantarı son zamanlarda gündemde en üst sırada yer alan besin maddelerinden biridir. İstiridye mantarının faydaları saymakla bitmez. Peki istiridye mantarının faydaları nelerdir ? Bu yazımızda bu faydaları sizler için derledik. Bilimsel adı Pleurotus ostreatus olarak bilinen istiridye mantarı istiridyeye benzemesi ve kabuksu yapısı nedeniyle bu ismi almıştır. İşte saymakla […]