Güvenli Gıda Hazırlama İçin "Altın Kurallar"

Güvenli gıda tüketimi, güvenli gıda hazırlama, pişmiş yiyeceklerin saklanması ve çiğ ile pişmiş yiyecekler arasında temas vb. konuların yer aldığı yazımıza hep birlikte göz atalım.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gıda kaynaklı hastalıkları günümüz dünyasında en yaygın sağlık sorunlarından biri olarak görmektedir. Bebekler, bağışıklık sistemi baskılanmış insanlar, hamile kadınlar ve yaşlılar için sonuçlar ölümcül olabilir. Ailenizi, güvenli gıda hazırlama için uyulması gereken temel kurallara uyarak koruyabilirsiniz. Bu kurallar gıda kaynaklı hastalık riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Güvenli gıda hazırlama konusunda, toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlıklı yiyecek tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla bazı uyarılarda bulunuyor.

İşte Dünya Sağlık Örgütü’nün, (WHO) güvenli gıda hazırlama konusunda sunduğu altın değerinde önerileri.

  • Güvenlik için işlenmiş yiyecekleri seçin

  • Yiyecekleri iyice pişirin

  • Pişmiş yiyecekleri hemen tüketin

  • Pişmiş yiyecekleri dikkatli bir şekilde saklayın

  • Pişirilmiş gıdaları bütünü ile tekrar ısıtma işlemine tabi tutun

  • Pişirilmiş yiyecekler ve çiğ yiyecekler arasındaki teması önleyin

  • Kişisel temizlik ve hijyen kurallarına uyun

  • Tüm mutfak yüzeylerini titizlikle temiz tutun

  • Yiyecekleri böceklerden, kemirgenlerden ve diğer hayvanlardan koruyun

  • Güvenli su kullanın

1. Güvenlik için işlenmiş yiyecekleri seçin

Sebze ve meyve gibi bir çok gıda doğal haliyle iyi olsa da, diğer bazı gıdalar ancak işlendiğinde güvenli olurlar. Örneğin işlenmemiş çiğ süt yerine, pastörize ve uzun ömürlü süt (UHT) tüketin. Eğer seçme şansınız varsa taze veya şok dondurma işlemine tabi tutularak dondurulmuş beyaz etleri (kümes hayvanları) seçin.

Alışveriş yaparken, güvenliği artırmak ve raf ömrünü uzatmak için gıdaların işleme işlemine tabi tutulduğunu unutmayın. Marul gibi çiğ olarak tüketilen bazı yiyeceklerin derinlemesine yıkanması gerekmektedir.

2. Yiyecekleri iyice pişirin

En dikkat çekici kümes hayvanları, et, yumurta ve pastörize edilmemiş süt gibi birçok çiğ gıda hastalığa neden olan organizmalarla kontamine olabilir. İyi bir pişirme ile mikroplar öldürür, ancak yiyeceklerin tüm kısımlarının sıcaklığının en az 70°C’ye ulaşması gerektiği unutulmamalıdır. Gıdalar tam olarak pişirilmelidir. Dondurulmuş et, balık ve kümes hayvanları, pişirmeden önce iyice çözülmelidir.

3. Pişmiş yiyecekleri hemen tüketin

Pişmiş gıdalar oda sıcaklığına geldiği zaman, mikroorganizmalar çoğalmaya başlar. Bekleme süresi uzadıkça risk de artar. Güvenli tüketim için pişmiş besinler, ısılarını kaybetmeye başlamadan hemen yenmelidir.

4. Pişmiş yiyecekleri dikkatli bir şekilde saklayın

Yiyecekleri önceden hazırlamanız gerekiyorsa veya yemek artıklarını saklamak istiyorsanız, güvenli bir şekilde saklamak için 60 ° C üzerinde sıcak veya 5 ° C altında soğuk ortamlarda bekletin.

Yiyecekleri dört ya da beş saatten fazla saklamayı planlıyorsanız, bu kural çok önemlidir. Bebekler için yiyecekler tercihen hiç muhafaza edilmemelidir. Buzdolabına ılık veya sıcak yiyecek koymak, gıda kaynaklı hastalık vakaların meydana gelmesine sebep olacağı için konulmamalıdır.

5. Pişirilmiş gıdaları bütünü ile tekrar ısıtma işlemine tabi tutun

Yeniden ısıtma, depolama sırasında oluşabilecek mikroplara karşı en iyi koruma şeklidir (Uygun depolama, mikrobiyal büyümeyi yavaşlatır ancak organizmaları öldürmez). Kapsamlı bir tekrar ısıtma, yiyeceklerin tüm parçalarının en az 75 ° C’ye ulaşması gerektiği anlamına gelir.

6. Pişirilmiş yiyecekler ve çiğ yiyecekler arasındaki teması önleyin

Güvenli bir şekilde pişirilmiş yiyecekler, çiğ yiyeceklerle en ufak temasta dahi kirlenebilir. Bu çapraz kirlenme, çiğ kümes hayvanı eti, pişmiş gıdalarla temas ettiğinde olduğu gibi doğrudan olabilir.

Bu başka yollarla da olabilir. Örneğin, çiğ tavuk hazırlarken kullanılan bıçak ve kesme tahtası, yıkanmadan pişmiş tavuğun parçalanmasında kullanılmaz. Bunu yapmak hastalığa neden olan organizmaları yeniden çoğalmasına neden olabilir.

7. Kişisel temizlik ve hijyen kurallarına uyun

Yiyecek hazırlamaya başlamadan önce ve her bir ara (kesinti) sonrasında ellerinizi iyice yıkayın, özellikle bebeği değiştirmek zorundaysanız veya tuvalete gittiyseniz. Balık, et veya kümes hayvanları gibi çiğ yiyecekler hazırladıktan sonra, diğer yiyeceklerin işlemine başlamadan önce tekrar yıkayın.

Elinizde bir enfeksiyon varsa, yemeğe başlamadan önce onu bandajladığınızdan veya örttüğünüzden emin olun. Ayrıca, evcil hayvanların (köpekler, kediler, kuşlar ve özellikle kaplumbağalar) genellikle ellerinizden yiyeceğe geçebilecek tehlikeli patojenleri barındırdığını unutmayın.

8. Tüm mutfak yüzeylerini dikkatli bir şekilde temiz tutun

Yiyecekler çok kolay kirlendiğinden, yiyecek hazırlamada kullanılan herhangi bir yüzey kesinlikle temiz tutulmalıdır. Bulaşık ve mutfak eşyaları ile temas eden bezler sık ​​sık değiştirilmeli ve tekrar kullanılmadan önce kaynatılmalıdır. Zeminleri temizlemek için ayrı bezler kullanılmalı ve sıklıkla yıkanmalıdır.

9. Yiyecekleri böceklerden, kemirgenlerden ve diğer hayvanlardan koruyun

Hayvanlar, gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan mikropları taşırlar. Gıdaları, sıkıca kapatılmış kaplar içerisinde depolayarak saklamak en iyi korumadır.

10. Güvenli su kullanın

Güvenli su, içmek için önemli olduğu kadar, yiyeceklerin hazırlanması için de çok önemlidir. Eğer su ile ilgili şüpheniz varsa, yiyeceklere eklemeden veya içecekler için buz yapmadan önce suyu kaynatın. Bir bebeğin yemeğini hazırlamak için kullanılan suya özellikle dikkat edin.

dm.crn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Atık Nedir? Atık Yönetimi Nasıl Yapılır?

Çar May 1 , 2019
Yazımıza Atık nedir? Atık yönetimi nasıl yapılır? Atık yönetimi genel ilkeleri nelerdir? sorularının cevaplarını aramadan önce atık tanımından başlayalım. Atık; Çevreye atılan veya bırakılan ya da atılması zorunlu olan herhangi bir madde veya materyal bütünü olarak tanımlanabilir. Atıkları listelemek istersek, uzun bir listeden bahsedebiliriz. Yemek ve bahçe atıkları, inşaat ve […]
Atık nedir? Atık yönetimi nasıl yapılır? Atık yönetimi genel ilkeleri nelerdir?