İçme Suyu Kalite Standartlarından İçme Suyu pH Değeri Ne Olmalı?

pH nedir? İnsanların tüketimine sunulan içme-kullanma suyu, doğal mineralli su, kaynak suyu ve içme suyu pH değeri ne olmalıdır?

içme suyu ph değeri ne olmalı

İnsanların tüketimine sunulan içme-kullanma suyu, kaynak suyu, doğal mineralli suyu ve içme suyu pH değeri ne olmalıdır? Sorusunun cevabını aramadan önce, pH nedir? sorusuna gelin hep birlikte göz atalım.
pH kısaca bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini tarif eden ölçü birimi olarak tanımlanmaktadır. pH kavramı 1909 yılında ilk kez Danimarkalı kimyager Soren P. L. Sorensen  tarafından ortaya çıkarılmıştır.
pH’ın İngilizce olarak açılımı power of hydrogen veya potential of hydrogen şeklindedir. (Hidrojen gücü veya hidrojen potansiyeli olarak ifade edilebilmektedir.) Yine pH terimi ‘p’ matematiksel olarak eksi logaritmayı, ‘H’ ise hidrojenin kimyasal formülünden oluşturulmuştur. pH, hidrojen konsantrasyonunun eksi logaritması olarak da tanımlanmaktadır.
pH skalası 0 ile 14 arasındadır ve bize bir maddenin asit ve bazlığının derecesini göstermektedir. pH değeri 7’den küçük ise madde asidik kabul edilir. pH değeri 7’den büyük ise madde bazik kabul edilir. pH değeri 7’ ye eşit ise madde nötr olarak kabul edilir. Nötr maddeye örnek olarak saf suyu verebilir. pH cetvelinde  0’a doğru gidildikçe maddenin daha asidik, 14’e doğru gidildikçe daha bazik olduğu görülmektedir.
Günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin pH değerlerine örnek vermek istersek; (ıhlamur pH -1,8-2), (çay pH -5-5), (domates Ph -4-4,5),  (çilek Ph -3-3,5) ve (portakal suyu Ph -3-7) olduğunu görürüz.

İnsani Tüketim Amaçlı Suların pH Değeri

17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik ile insani tüketim amaçlı suların kalite standartları belirlenmiştir. Yönetmelik Ek 1-c gösterge parametrelerinde yer alan pH değerinin ≤ 9,5-6,5≤ aralığında olması gerektiği belirtilmiştir. Bu parametre ile ilgili Not 1 “Su aşındırıcı olmamalıdır. ”  Not 3 “Şişelere ya da kaplara konulan sular için minimum pH değeri 4.5 olarak belirlenebilir.” hükümlerine yer verilmiştir.
Bu kapsamda insani tüketim amaçlı suların pH değeri yukarıda mezkur mevzuatta belirtilen sınırlar arasında olması gerekmektedir.

mtnblc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Düşme, Çarpma ve Yaralanmalarda Alınması Gereken Önlemler

Pts Nis 8 , 2019
Düşme, çarpma ve yaralanmalarda alınması gereken önlemler konusunda bilgilenmeli ve evdeki tehlikelerin farkında olunmalıdır.
Düşme, Çarpma ve Yaralanmalarda Alınması Gereken Önlemler