Neden Ağaç Dikmeliyiz? Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Neden Ağaç Dikmeliyiz? Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Ağaçların faydaları nelerdir? Ağaçların çevremize, doğaya ve bize yararları nelerdir? Ağaç dikmenin canlılar için önemi nedir?

Ağaçların insanlara faydaları, ağaç küresel çevremizin bir parçasıdır. İçinde yaşadığımız binaları inşa etmek için kullanılırlar ve hatta onlardan yapılan ürünleri yazar, yemek yer, oturur ve onlardan okuruz. Ağaçlar çok önemli olduğundan, daha fazla fidan ekmemiz için birçok neden vardır. Orman ve ağaçların faydaları nelerdir? maddeler halinde göz atalım.

1. Ağaçlar toprağın yerinde tutulmasını sağlar

Ağaç kökleri toprağın derinliklerinde büyür, toprağı sıkıca yerinde tutar ve özellikle yamaçlarda ve diğer dik arazilerde toprak erozyonunun önlenmesine yardımcı olur.

2. Ağaçlar karbondioksitin artmasını engeller

Çoğumuz okulda öğrendiğimiz gibi, ağaçlar ve diğer yeşil bitkiler, insanların ve diğer organizmaların ürettiği karbondioksiti alır.

Ağaçlar olmasaydı, atmosferimizdeki karbondioksit seviyeleri şu an olduğundan daha yüksek olurdu.

3. Ağaçlar oksijen üretir

Fotosentez yoluyla, ağaçlar insanların ve diğer birçok organizmanın yaşama kaynağı olan oksijen üretir.

4. Bazı hayvanlar ağaçlara bağımlıdır

Ağaçlar yaban hayatı için önemli bir yaşam alanı sağlar. Bazı hayvanlar tüm hayatlarını ağaçlarda yaşarlar. Baykuş gibi bazı hayvanlar ormanlar olmadan yaşayamazlar.

5. Ağaçlar şehirleri daha yaşanılabilir kılar

Bir şehir ormanı, şehirler için önemlidir. Sağlıklı bir kentsel orman, yaşanabilir şehirlerin kurulmasında en önemli faktörlerden biridir.

Çocuklar, şehir etrafındaki doğayı, sadece ağaçların etrafında olup onları gözlemleyerek ve onlarla etkileşime girerek öğrenebilirler.

Şehirlerde sadece bir ağaç manzarası bile stresi ve kaygıyı azaltmaya ve kent nüfusunun genel refahını artırmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalara göre, şehirlerde ağaçları olan yeşil alanların bulunmasının suç oranlarının yaklaşık yüzde 50 oranında azaltılmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Neden Ağaç Dikmeliyiz? Ağaçların Faydaları Nelerdir?

6. Ağaçlar mülk değerlerini arttırır

Bir mülk içinde büyüyen olgun ağaçlara sahip olunduğunda, mülk değerinde artışlar olur.

7. Ağaçlar enerji tasarrufuna yardımcı olur

Stratejik olarak dikilmiş, evlerin ve diğer binaların yakınındaki veya bir mülkteki ağaçlar, rüzgarı engellemeye ve gölge oluşturmaya yardımcı olabilir. Kışın ısıtma ihtiyacını ve yaz aylarında soğutma ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.

8. Ağaçlar fiziksel ve zihinsel sağlık için önemlidir

Yapılan araştırmalar, hastane pencerelerden bakıldığında yeşil alanlarda bir görüntü hastaların iyileşmesini arttırdığı görülmüştür. Stresi azaltmak için yeşil alan manzarasına sahip ve oynama alanı olan yerlerde çocuklarınızla zaman geçirebilirsiniz.

9. Ağaçlar bizi besler

Bahçende kendi meyvelerini ya da fındıklarını yetiştirebilirsin. Bahçenize meyve veya fındık ağaçları ekerek, kendiniz ve aileniz için bol miktarda yiyecek üretebilir ve belki de arkadaşlarınız, komşularınız ve diğer aile üyelerinizdeki kişilerle paylaşmanız için yeterli miktarda ürün üretebilirsiniz.

10. Ağaçlar yer duygusu yaratır

Ağaçlar, yalnızca belirli bir yerde bulunabilen eşsiz bir karakter ve güzellik yaratabilir.

11. Ağaçlar topluluklarımız için ve gelecek nesiller için bir yatırımdır

Ağaç diktiğimiz zaman çevreye ve topluluklarımıza bir hediye veriyoruz.

Birçok ağaç türü, yüzlerce yıl veya daha uzun süre yaşayabildiğinden, “yatırım” diktiğimiz ağaçlar belki de kendi yaşamlarımızın ötesinde olabilir.

12. Ağaçlar yağmur suyu akışını yavaşlatmaya yardımcı olur

Ağaçlar, yağmur sularının nehirlere ve akıntılara karışmasını önler. Su akış yollarının korunmasına, su baskınlarının azaltılmasına ve yeraltı akiferlerinin şarj edilmesine yardımcı olabilir.

Sulak alanlarda ve nehirler boyunca yaşayan ağaçlar, su baskınları ve diğer yüksek su seviyesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

13. Ağaçlar yerel su döngülerinin korunmasına yardımcı olur

Ağaçlar, yerel su çevrimlerinin korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Ağaçlar suyu tutar, taşmaları önler, yeraltı akiferlerini şarj eder ve atmosferde su buharını koruyarak yağış miktarını arttırır.

Ormanlar kesildiğinde, atmosferdeki su buharı kaybolur, yağışlar azalır, kuraklık ve çölleşme riski artar. Ağaç dikerek, bu olumsuz etkilerin bazıları tersine çevrilebilir.

14. Ağaçlar fırtınaları tamponlamaya yardımcı olur

Özellikle kıyı şeridi boyunca, orman ağaçları sert kıyı fırtınalarına adapte olmuş iç bölgelerin fırtına dalgalanmalarından ve sert rüzgarlardan korunmasına yardımcı olmuştur.

Neden Ağaç Dikmeliyiz? Ağaçların Faydaları Nelerdir?

15. Ağaçlardan kullanımımız için ürünler üretiliyor

Ağaçlar, günlük hayatımızda odun, ilaç ve yiyecek gibi kullandığımız birçok önemli ürünün üretilmesini sağlar.

Ağaçlardan elde edilen faydalı ürünler arasında, Tarçın Ağacı kabuğundan yapılan tarçın, Söğüt kabuğunun doğal aspirin biçimi olarak kullanılması örnek olarak verilebilir.

16. Ağaçlar güzel görünüm kazandırır

Ağaç dikmek, mülkünüze güzel bir doğa dokunuşu eklemek ve bir yerin estetiğini geliştirmek için harika bir yoldur.

17. Ağaçlar toprağı temizler

Ağaçlar bazı kirleticileri depolayabilir ve bazılarını ise daha az toksik formlara dönüştürebilir.

18. Ağaçlar gürültüyü kontrol etmeye yardımcı olur

Ağaçlar, özellikle kentsel bir ortamda, havadaki yüksek sesleri emmeye yardımcı olur.

Stratejik bir mülkün etrafına dikildiğinde ağaçlar, otoyollardan ve havaalanlarından gelen yüksek kentsel gürültüyü azaltmaya bile yardımcı olabilir.

19. Ağaçlar havayı temizler

Ağaçlar karbon monoksit, kükürt dioksit, azot dioksit, ozon ve partikül madde gibi hava kirleticilerine karşı müdahale eder.

20. Ağaç, müşterileri işletmelere çekmeye yardımcı olur

Bir seçim yapıldığında, müşterilerin binanın önünde ağaçları olan işletmeleri, önünde ağaç olmayan işletmelere göre daha çok tercih ettikleri görülmüştür.

dm.crn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Su Kirliliği, Su Kirliliğinin Çözüm Yolları Nelerdir?

Paz Nis 21 , 2019
Su kirliliği nasıl önlenir? Su kirliliği çözümleri nelerdir? Su kirliliği nasıl oluşur? Su kirliliğini azaltmak için neler yapabiliriz?
Su Kirliliği Nedenleri, Su Kirliliğinin Çözüm Yolları Nelerdir?