Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği

Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği 2-min

Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği; Ofis, kısaca özel veya tüzel kişiliklerin çalışma faaliyetlerini yönettiği, organizasyonlarını yaptığı alan olarak tanımlanabilir. Ofis hastalıklarından korunmak için; düzenli uyku, dinlenme, spor yapmak, ergonomik ofis araçlarını kullanmak, iş stresini azaltacak hobiler edinmek.

Ofis çalışanlarının iş sağlığı güvenliği; Ergonomi ise, maksimum iş güvenliği ve verimliğin sağlanması amacıyla; çalıştıkları çevre ve sistemler ile o alanda çalışan insanlar arasında en iyi uyumun sağlanmasına yönelik yürütülen çalışmalar olarak tanımlanmaktadır.

Başka bir ifadeyle ergonomi, insanın işi, aletleri ve çevresiyle olan ilişkilerini araştırmaktadır.  Ergonominin amacı ise sakatlanma veya yaralanma riskini en aza indirerek insan vücudundan en yüksek verimi almaktır. Çalışma ortamı ve alışkanlıkları ile basit ayarlamalar yapmayı öğrenmek kişinin rahatını ve verimliliğini büyük ölçüde arttıracaktır. Ergonominin risk faktörleri göz önünde bulundurularak ofislerde iş sağlığı ve güvenliği sağlanmaktadır.  

Ergonominin amacı; En uygun yöntem seçilerek gereksiz çalışma, aktiviteleri önlemek. İnsanın çalıştığı sistem, alet ve çevresi ile uyumunu sağlamaktır.

ERGONOMİK RİSK FAKTÖRLERİ

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Gürültü, sıcaklık, nem ve hava akımları, aydınlatma, ofiste kullanılan kimyasallar, ofiste bulunan bitkiler.

FİZİKSEL FAKTÖRLER

Ergonomi ile ilgili fiziksel faktörler, fiziksel etkinlikleriyle ilişkili olarak insanların anatomik, antropometrik, fizyolojik ve biyomekanik karakteristikleriyle ilgilenmektedir. Dolayısıyla çalışma sırasındaki duruş özellikleri, yinelenen hareketler, işle ilgili kas iskelet sistemleri, iş yeri yerleşim planı, güvenlik ve sağlık ergonomi ile ilgili fiziksel faktörlerin temel konularını oluşturmaktadır.

Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği-min

Bina(Yerleşim planı)

Pencereler: İşyerinde pencereler güvenli bir şekilde açılmalı ve kapanmalıdır. Ayarlanabilir olmalıdır. İçeriye ışık girmesine yarayan tüm açıklıkların yan duvar ve tepede taban yüzeyine oranı en az %10 olmalıdır.

Acil çıkış yolları: Yapı hızlı ve elverişli bir şekilde kaçış olanaklarını sağlayacak şekilde çıkışlar olmalıdır. Her çıkış “Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliğine uygun olarak düzenlenmelidir. İşaretler kalıcı olmalı ve görünebilecek şekilde uygun yerlerde olmalıdır. Acil çıkış kapıları dışarıya doğru açılmalı ve güvenli bir alana çıkış sağlamalıdır. Kaçış yolları caddeye kadar devamlı ve engellenmemiş şekilde olmalıdır.

Tuvalet ve lavabolar: Sıhhi yönden aydınlatma ve havalandırması yeterli olmalıdır.

Hasta bina sendromu: Sürekli kapalı ortamlarda çalışan kişilerde görülen bir sendromdur. Belirtileri, halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hissi, bulantı, cilt kuruluğu, gözlerde batma, burunda tıkanıklık ya da akma gibi belirtiler veren bir durum ortaya çıkmaktadır. Belirtiler, genellikle penceresi açılmayan, merkezi bir havalandırmaya bağlı olan binalarda ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ofis Ortamında Çalışan Kişilere Öneriler

Sal Kas 20 , 2018
Ofis ortamında çalışan kişilere öneriler nelerdir? Sizde ofis ortamında çalışıyor musunuz?
Ofis Ortamında Çalışan Kişilere Öneriler-min