Ötrofikasyon, Ötrofikasyon Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Ötrofikasyon Nedir? Ötrofikasyon Giderme Yöntemleri Neledir?

Değerli okuyucular, Ötrofikasyon Nedir? Nasıl Oluşur? Sorularının cevapları ile ötrofikasyon meydana getirdiği sonuçlar, ötrofikasyon basamakları bilgilerini içeren yazımız sitemizde ayrıntılı bir şekilde yayınlanmıştır. Şimdi ise ötrofikasyon giderme yöntemleri nelerdir? gelin hep birlikte inceleyelim.
Ötrofikasyon daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi, Ötrofikasyon göl gibi su ekosisteminde, azot, fosfor gibi besin maddelerinin artması sonucu, alg ve plankton patlamasıdır. Alg yosunları yeşil mavi-sarı renklerde olabilir. Alg oluşumu için C,N,P besi elementlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ötrofikasyon giderme yöntemleri gün geçtikçe önemini daha da artırmaktadır.

Ötrofikasyon Giderme Yöntemleri

Günümüzde, ötrofikasyonun temel kontrol mekanizması, su kütlesine giren besin maddesi girişlerinin engellenmesine dayanmaktadır. İki ana besin maddesinden birinin (azot ve fosfor) konsantrasyonlarının azaltılması gerekmektedir.
Besin girişini engellemek ve fosfor yükünü azaltmak için:

  • Atık su arıtma tesislerinin arıtma performansının iyileştirilmesi, besin konsantrasyonlarını azaltmak için sistemlerin kurulması,
  • Deterjanlarda fosforun azaltılması gerekmektedir.
  • Ötrofikasyon oluşumuna nitrat ve fosfatlı gübrelerin kullanımının büyük bir etkisi bulunmaktadır. Kompost gübresi kullanımı artırılmalıdır. Kompostlama, evsel organik artıklar, çürüyen bitki örtüsü gibi organik maddeleri kompost gübresine dönüştürme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Kompost gübresinde, elementler parçalanarak bitkiler tarafından sentezlendiğinden ötrofikasyon oluşumu engellenebilmektedir.
  • Suya demir veya alüminyum tuzları veya kalsiyum karbonat ilavesiyle fosforun çökeltilmesi tekniği uygulanabilmektedir.
  • Sıfır kirlilik düsturu ile yasa düzenlemelerinin yapılması, uygulamalarda yasalara riayet edilmesi ile dış noktasal kaynaklı kirliliklerin su kütlelerine girdileri engellenebilir.
  • Ultrasonik ışınlama, seyreltme, çökeltme, basınçlı su uygulamaları, algleri tüketen su canlılarının kullanımı başlıca ötrofikasyon giderme yöntemleri arasında yer almaktadır.

mtnblc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ateşli Silah Yaralanmalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Pts Nis 15 , 2019
Ateşli silahlara bağlı yaralanmalar önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çocuğunuzu ateşli silah yaralanmalarından korumanın en iyi yolu, evinizi silahlardan uzak tutmak ve silahların bulunduğu yerlerden kaçınmaktır. Bu yazımızda, ateşli silah yaralanmalarına karşı alınması gereken önlemlerden bahsedeceğiz. Hep birlikte inceleyelim. Silahınızı kullanmanın güvenli ve doğru yolunu öğrenmek için bir silah güvenliği […]
Ateşli Silah Yaralanmalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler