Ötrofikasyonu Önlemeye ve Durdurmaya Yardım Eden Kişisel Eylemler

Ötrofikasyon nedir kisaca, Ötrofikasyon meydana getirdiği sonuçlar, Ötrofikasyon ekolojik dengeyi nasıl etkiler?, Ötrofikasyon nedir etkileri nelerdir?

ötrofikasyon nedir kisaca, ötrofikasyon meydana getirdiği sonuçlar, ötrofikasyon hava kirliliği midir, ötrofikasyon ekolojik dengeyi nasıl etkiler, ötrofikasyon nedir etkileri nelerdir.

Ötrofikasyon nedir kısaca, Ötrofikasyon meydana getirdiği sonuçlar, Ötrofikasyon ekolojik dengeyi nasıl etkiler? Ötrofikasyon nedir etkileri nelerdir?
Ötrofikasyon, suda yaşayan organizmaların ölümüne neden olabilecek bir su kütlesindeki oksijen seviyelerinin tükenmesi anlamına gelir. Su ortamına yüksek miktarda besin maddesi genellikle fosfat veya nitrat katıldığında oluşur. Bu, alglerin ve diğer bitkilerin hızlı büyümesine neden olur. Bunlar öldüğü zaman çürürler: Bu durum sudaki oksijenin hızla azalmasına neden olur.
Muhtemelen en iyi bilinen ötrofikasyon örnekleri, dünyadaki çeşitli su kütlelerinde zaman zaman meydana gelen büyük balık ölümleridir. Genellikle bunlar ‘alg çiçeklerinin’ sonucudur veya suda bulunan fitoplankton miktarında hızlı bir artıştır. İnsan kaynaklı veya kültürel ötrofikasyon, genellikle yüksek seviyelerde fosfat içeren gübrelerin, lağımların veya deterjanların su kaynaklarına karışmasından kaynaklanır.
Çevreyi önemsiyorsanız, ötrofikasyonu önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Su Kütleleri Üzerindeki Besin Yükünü Azaltmak

Ötrofikasyonu önlemenin en iyi, en kolay ve en etkili yolu, ötrofikasyona neden olan maddelerinin su kütlelerine ulaşmasını engellemektir. Bunun en kolay yolu, kullandığımız kimyasallar ve gübrelerin farkında olmak üzere birkaç yolla yapılabilir.
Bahçenizi veya tarlalarınızı gübrelemek istiyorsanız (ya da ihtiyacınız olursa), sorun değil. Ancak, doğru zamanda yapın ve fazla gübrelemeyin. Gübrenizi büyük bir yağmur fırtınasından hemen önce yaparsanız, çoğu kaybedilecek ve muhtemelen en yakın su kaynağına (akıntı nedeniyle) ulaşacaktır. Aynı şekilde, eğer çok fazla gübre koyarsanız, bazıları toprağa bağlı kalmayacaktır. Bir sonraki yağmur düşüşünde en yakındaki su kaynaklarına ulaşacaktır.
Atık suların elden çıkarılması nedeniyle oluşan besin yükünü, doğrudan su yollarına atmamızı durdurarak azaltabiliriz. Gelişmiş ülkelerde bu görece küçük bir sorundur, ancak birçok fakir ülkede hala nehirlere doğrudan işlenmemiş insan dışkısı ulaşmaktadır.
Deterjanlarla ilgili, su yollarına giren fazla fosfatları durdurmanın en kolay yolu, deterjanın su yoluna girmesini durdurmaktır. Bunu nasıl yapabiliriz? Onları hiç kullanmayarak! Piyasada fosfat içermeyen, ancak geleneksel ürünler kadar iyi çalışan birçok alternatif ürün vardır.

Riparian Tamponları Oluşturma

Riparian alanlar normalden daha çok neme veya serbest suya gereksinim duyan bitkilerin yer aldığı alanlardır. Su kaynağı ile bulunduğu yerin fiziksel karakteristiklerine göre riparian alanlar, büyüklük ve vejetasyon tür zenginliği bakımından kayda değer farklılıklar gösterirler.
Ne kadar dikkatli olursak olalım, insanları ne kadar eğitirsek eğitelim. Kötü yan etkilere sahip olan bu akışı önlemenin en iyi yollarından biri, Riparian Tamponları yaratmaktır. Bir Nehir Kıyısı Tamponu, nehir veya göl ile kullanımda olan arazi arasında bitkisel bir alandır. İçinden geçen suda çözünen fosfor ve azotu yakalamak için tasarlanmıştır. Bir çalışma, bu bölgelerin kullanımının, su birikintisine ulaşmadan önce bu besin maddelerinin% 97’sinin bu tuzağa düştüğünü bulmuştur.

Bahçende Dikkatli Ol!

Bahçecilik uygulamalarınızın etkilerini ve ötrofikasyonun önlenmesine nasıl katkıda bulunabileceğinizi bilerek, ötrofikasyonun etkisini azaltmak için ne gerekiyorsa yerine getirmelisiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, gübrenin akıllıca uygulanması, yaptığınızdan emin olabileceğiniz bir şeydir. Ayrıca, yalnızca gerektiğinde sulama yapmak, bahçenize fazla suyun akmasını engellemek ve fıskiye kullanımını azaltmak gibi bazı önlemler alabilirsiniz.

dm.crn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kültürel Ötrofikasyon Nedir? Kültürel Ötrofikasyonun Nedenleri ve Etkileri

Sal Nis 23 , 2019
Kültürel Ötrofikasyon, insan faaliyetleri sonucu su ekosistemine kanalizasyon, temizlik malzemesi ve gübre gibi aşırı oranda besin maddesi içeren maddelerin karışması sonucunda oluşur.
ötrofikasyon nedir kisaca, ötrofikasyon meydana getirdiği sonuçlar, ötrofikasyon hava kirliliği midir, ötrofikasyon ekolojik dengeyi nasıl etkiler, ötrofikasyon nedir etkileri nelerdir.