Plastik Poşetlerin Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararlar

Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararlar, plastik poşetlerin su kaynakları üzerindeki zararlı etkileri, plastik poşetlerin arazi üzerindeki olumsuz etkileri, plastik poşetlerin hayvanlar üzerindeki olumsuz etkileri ve plastik poşetlerin bitkiler üzerindeki zararlı etkileri konularını bulacağınız yazımıza göz atalım.

Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararlar; plastik poşetler birçok olumsuz etkiye neden olur. Bu nedenler tüm dünyaca görülmesi ve ele alınması gereken önemli bir konudur. Plastik poşetler sürekli olarak doğal ortamlara yaşam döngülerinin başından sonuna kadar zarar verir.

Plastik poşetlerin en önemli ve küresel etkilerinden biri de nasıl üretildikleridir. En basit haliyle, plastik, petrolden (yağ) üretilir.

Plastik poşetlerin üretilmesi için petrolün çıkartılması, rafine edilmesi ve şekillendirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin her biri çok fazla enerji gerektirir ve bu enerji petrol gibi yanan fosil yakıtlardan elde edilir.

Bu sorunun kaynağı üretim sürecinde kullanılan petroldür. Petrol, dünyada en yaygın kullanılan fosil yakıtlardan biridir ve iklim değişikliğine en büyük katkı sağlayan etkenlerden biridir.

Petrol üretim aşamasında ve yakıldığında sera gazları oluşturur. Bu gazlar, toprağın güneş enerjisini daha fazla emmesine ve genel sıcaklıkların artmasına neden olan sera etkisine neden olur. Sera etkisi ile ilgili korkutucu kısım, dünya sıcaklığındaki 1-2 santigrat derece değişikliklere neden olsa bile, dünyanın her yerinde büyük etkiler yaratabilir.

Dünya sıcaklığının artması birçok değişikliklere neden olabilir. Kıyı bölgelerinde en büyük sorunlardan biri buz ve buzulların erimesinden kaynaklanan deniz seviyesinin yükselmesidir.

İtalya’da bulunan Venedik gibi şehirler deniz seviyesinde inşa edilmiştir, bu nedenle deniz seviyesindeki herhangi bir artış olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Ayrıca iklim değişikliğinin artan fırtına frekansı, değişen hava düzenleri, kuraklıklar ve okyanus asitlenmesine neden olduğu görülmüştür. İklim değişikliği devam ederse, bu sonuçlar dünyadaki bitkileri, hayvanları ve insanları etkileyen daha güçlü ve daha yaygın hale gelecektir.

Plastik poşetlerin su kaynakları üzerindeki olumsuz etkileri

Su kaynakları, her geçen gün plastik atıklar nedeniyle daha çok kirlenmektedir. Her yıl okyanuslara ve su kaynaklarına tonlarca plastik atılmaktadır. Bazı plastikler kansere ve diğer sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Ayrıca diğer bir sorun ise plastiklerin hayvanlar tarafından tüketilmesidir.

Plajlardaki (yüzme alanı) plastik kirlilik; balıklar, kaplumbağalar ve deniz kuşları plastik atıklardan en büyük etkilenen gruplardır. Her yıl yaklaşık 100 milyon deniz hayvanı doğrudan plastik atık tüketiminden dolayı ölmektedir. Bu hayvanlar genellikle vücutları tarafından sindirilmeyen plastik yerler. Bu onların sindirim yollarını tıkayarak ölümlerine yol açar.

Bu durum insanlar için bile çok büyük bir sorundur. Çünkü insanlar tarafından çok fazla balık tüketimi olur, balıklar plastik yerse, balık tüketimi esnasında balıkların içindeki plastikleri yeme riski vardır.

Özellikle kaplumbağalar okyanustaki plastik torbalardan etkilenir. Kaplumbağaların, denizanası ile plastik poşetleri birbirine karıştığı ve bunları bilmeden yedikleri bilinmektedir. Dünyadaki deniz kaplumbağalarının yarısından fazlası, yaşamları boyunca plastik tüketmektedir.

Pasifik Okyanusunda büyük çöp yaması; Denizlere ve okyanuslara atılan plastik atıklar ve çöpler büyük dairesel akıntılara yol açar ve okyanusta aynı alana taşınır. Buna bir örnek Büyük Pasifik Çöp Yamasıdır.

Bu çöp yaması Pasifik Okyanusu’nun kuzey kesiminde yer almaktadır ve 1,15 milyon ile 2,4 milyon ton arasında plastik içerdiği tahmin edilmektedir. Her tür atıktan oluşur, ancak en büyük bileşen küçük plastik parçacıklardır.

Büyük Pasifik Çöp Yaması her yıl büyümeye devam etmekte ve insanlar okyanuslara ve su kaynaklarına atık atmayı bırakana kadar devam edecektir.

Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararlar

Plastik poşetlerin hayvanlar üzerindeki olumsuz etkileri

Karada plastik poşetler, tıpkı okyanusta ve denizde olduğu gibi hayvanlar tarafından tüketilir. Hayvanlar, sindirim sorunlarına yol açan plastik poşetleri yerler.

Ayrıca, hayvanlar kafalarının etrafındaki torbalara tıkanıp boğulmalarına neden olabilir. Boynuzlarını plastik atıklarla birbirine karıştıran iki geyik vakası bile vardır. Plastik atıklarımız doğru şekilde atılmadığından, bu hayvanlar çok büyük olumsuz sonuçlara maruz kalmaktadır.

Plastik poşetlerin bitkiler üzerindeki zararlı etkileri

Bitkiler bile torbaların neden olduğu zararlardan korunamaz. Plastikler toprakta parçalandıklarında, bitkilerin hayatta kalmak için bağımlı oldukları doğal mikroorganizmalara zarar verebilecek Bisphenol A (BPA) gibi zararlı kimyasallar salgılarlar.

Ek olarak, plastik torbalar bitkilere dolanabilir ve ihtiyaç duydukları ışığı veya besinleri almalarını önleyebilir.

Plastik poşet kullanımının çevresel sonuçları tüm dünyada görülebilir. Plastiğin çevremizdeki etkileri, biz de dahil tüm canlılar için çarpıcı ve göz korkutucu bir aşamadadır.

Eğer bir değişiklik yapılmazsa, binlerce yıl boyunca dengede olan doğal döngülerin birçoğu dengesizleşebilir, bu da bugünkü kayıtsız davranışımızın neden olduğu plastik kirliliğin olumsuz etkilerinden muzdarip gelecek nesiller için bilinmeyen sorunlara yol açabilir.

dm.crn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Erozyon Nedir? Erozyon Nasıl Oluşur? Erozyonu Etkileyen Faktörler

Pts May 6 , 2019
Erozyon nedir? Nasıl oluşur? Erozyonu etkileyen faktörler nelerdir? Sorularının cevaplarını bulacağınız bu yazımıza erozyonun tanımı ile başlayalım. Erozyon nedir?; toprak malzemelerinin  rüzgar veya su gibi doğal etkiler tarafından taşındığı jeolojik bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel erozyon Kimyasal bileşimleri değiştirmeden kayaların fiziksel özelliklerinin değiştirilmesiyle gerçekleşir. Fiziksel erozyon ile kayalar küçülür veya yumuşamasına neden olmaktadır. Kayalar fiziksel […]
Erozyon Nedir? Erozyon Nasıl Oluşur? Erozyonu Etkileyen Faktörler Nelerdir?