Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı diyet önerileri nelerdir? Sağlıklı bir diyet yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı diyet önerileri nelerdir? Sağlıklı bir diyet yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Sağlıklı diyet için; vücudumuzun sağlıklı çalışmasını sağlayan karbonhidrat, yağ, proteinler, mineraller ve vitaminlerin yeterli ve dengeli bir şekilde alınması gereklidir. Besin maddelerin çeşitliliğine dikkat edilmesi vitamin ve minerallerin vücudumuza yeterli miktarda alımını sağlar.

Yapılan diyetin kalitesi, tüketilen miktar ve beslenme zamanı kişinin performansını etkilemektedir.

İyi bir performans göstermek ve sağlığımızı desteklemek için aşağıdaki diyet prensiplerini yerine getirmek gerekmektedir.

  • Enerji ihtiyacını karşılamak için besin maddeleri yeterli düzeyde tüketmelidir.
  • Enerji ihtiyacı büyük oranda karbonhidratlardan sağlanmalıdır.
  • Çeşitli türden besinler tüketmek protein, mineral ve vitamin gereksinimlerini karşılayabilmemizi sağlayacaktır.
  • Yeterli düzeyde sıvı alımı hidrasyonu korumak için önemlidir.
  • Besin destek ürünlerini kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir.
  • Besin destek ürünlerini kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Sağlıklı bir yaşam için kendimize aşağıdaki soruları sormalıyız !

Kaç ana öğününüz ve kaç atıştırma öğününüz var? Günlük diyetiniz esnasında hangi besinleri ne kadar tükettiğinizi hiç düşündünüz mü? Günlük ne kadar taze sebze ve meyve tüketiyoruz ve ne kadar tüketmeliyiz? Boş zamanlarımızda fiziksel olarak ne kadar aktif kalıyoruz? Peki nasıl beslenmeliyiz?

Almış olduğumuz besin öğeleri; organlarımızın ve hayatı destekleyici fonksiyonlarımızın korunması için gerekli olan enerjinin sağlanmasında temel rol oynamaktadır.

Her zaman sabit durmayız; hareket ederiz, yer değiştiririz veya çalışırız. Bunlar için enerjiye ihtiyacımız vardır. Bir kıyaslama yapacak olursak otomobil örneğini verebiliriz. Otomobil yakıt olmadan çalışır mı?

Varlığımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan enerjiyi şekerlerden (karbonhidratlardan) sağlarız. Enerji kaynağı olarak karbonhidratların kullanılmadığı durumlarda ise yağlar (lipidler) kullanılır. Yağlar enerji sağlayan maddelerdir. Fakat yağda çözünen A,D, E ve K vitaminlerini de taşırlar.

Enerjiyi proteinlerden de karşılayabiliriz. Normal olarak büyümek, gelişebilmek ve tüm organlarımızın çalışması için, organizma vitamin ve minerallere de ihtiyaç duyar.

Çeşitli yapılan çalışma ve araştırmalardan elde edilen verilere göre, yeme alışkanlıklarımız sağlıklı değildir. Ve bazı düzeltmelerin yapılması gerekmektedir.

Antropometrik ölçümler ile mevcut veriler birleştirildiğinde toplumun sağlık durumunun risk altında olduğu görülmektedir. Beden kitle indeksine bakılarak, kişilerin %50’sinden çoğunun fazla kilolu, yaklaşık olarak yarısına yakının ise yüksek kan basıncına sahip olduğu belirtilmektedir.

Bilimsel araştırmalar egzersiz yapmanın kan basıncını düzenleyici etkisi olduğunu kanıtlamıştır.

diyet

Besinlerden keyif alarak yiyin ve orta düzeyde tüketin

Besin çeşitliliğine önem verilmeli ve tabağımızın renkliliğinden keyif almalıyız. Çünkü yemek yeme hayattaki en büyük keyiflerden biridir.

Besin maddelerinin seçimi geleneksel, kültürel ve yaşama çevrelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca farklı yaş, cinsiyet ve özel gereksinimlere göre de değişiklik göstermektedir.

İnsanlar mutlu olmak, iştahlarını tatmin etmek ve yaşamın sürdürülebilmesi için yemek yer. Sevdiği ve uygun olan besinleri tercih eder.

Besin maddelerinin seçiminde aile, arkadaş ve toplum temel rollere sahiptir. Beslenme, yaşamın sürdürülmesi için önemlidir. Ayrıca arkadaşlarla zaman geçirmek ve insanın sosyal bir varlık olarak gelişiminde de can alıcı bir paya sahiptir.

Sağlıklı bir diyetin temeli; üç ana ve iki atıştırma öğünden oluşmaktadır. Ana öğünler aksatılmamalıdır.

Şimdi başlayın ve aşamalı olarak değişiklikler yapın.

Hayatımızda aşamalı değişiklikler yapmak bir kerede büyük değişiklikler yapmaktan daha kolaydır.

Üç gün, yemeklerde ve aralarda tükettiğiniz besinler maddelerini yazın.

Eğer çok az meyve ve/veya sebze tüketiminiz varsa, başlangıç olarak bir günde fazladan bir tane meyve ve sebze yiyin.

Yağ içeriği yüksek olan ve kilo almanıza neden olan sıklıkla tükettiğiniz besin maddeleri varsa bu besinleri dışlamayın. Az yağ içeren besin maddelerini tüketmeye çalışın. Daha küçük porsiyonlarda tüketin ve egzersiz yapmayı (merdiven çıkmayı) tercih edin.

Performansı artırmak için sadece egzersiz günü doğru beslenmek yetmez. Tüm yıl boyunca iyi beslenmek gerekir.

Egzersiz öncesinde, zamanında ve sonrasında yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir. Egzersiz zamanında her 15 dakikada 1 çay bardağı su tüketmek gerekir.

Egzersiz öncesinde kompleks karbonhidrat ve sıvı yönünden zengin, orta düzeyde protein ve düşük yağ içeren, alışkın olduğunuz yiyecek ve içeceklerden oluşan öğün tüketilmelidir.

Egzersizden sonraki ilk 2 saatte kaybedilen karbonhidrat depoları yerine koyulmalı ve sıvı kaybının karşılanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çocuklarda Okul Öncesi Beslenme

Cts Şub 23 , 2019
Çocuklarda okul öncesi beslenme konusunda nelere dikkat edilmelidir? Bu dönemde uyulması gereken kurallar nelerdir? Haberimizin devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.
Çocuklarda Okul Öncesi Beslenme