Şifa Deposu İstiridye Mantarı

2

İstiridye mantarı son zamanlarda gündemde en üst sırada yer alan besin maddelerinden biridir. İstiridye mantarının faydaları saymakla bitmez. Peki istiridye mantarının faydaları nelerdir ? Bu yazımızda bu faydaları sizler için derledik.

Bilimsel adı Pleurotus ostreatus olarak bilinen istiridye mantarı istiridyeye benzemesi ve kabuksu yapısı nedeniyle bu ismi almıştır.

İşte saymakla bitmeyen istiridye mantarının faydaları;

İstiridye mantarı kolesterolü düzenler.

İstiridye mantarı içerisinde bulunan Levostatin maddesi kolesterol değerinizin düşmesine yardımcı olmaktadır. 

Beslenmenize bu mantar türünü eklemek yüksek kolesterol rahatsızlığına sahip olan kişilere şifa olacaktır.

Antioksidan özelliği vardır.

İstiridye mantarının bir çeşidi olan Kral Trompet mantarında bulunan ‘’ergothioneine’’ maddesi güçlü bir antioksidan özelliği gösteren amino asittir. Yapılan araştırmalarda antioksidan özellik gösteren Ergothioneine maddesinin kanser ve artrit olmak üzere bir çok kronik rahatsızlığa sebep olan serbest radikallerin verdiği zararları durdurduğu bulunmuştur.

Doğal antibiyotiktir.

Bu mantar türü ‘benzaldehid’ denilen organik bir bileşik içermektedir. Bilim dünyasında bu bileşiğin antibakteriyel bir işleve sahip olduğu bilinmektedir. ‘’Journal of Agricultural and Food Chemistry’’ de yayımlanan bir araştırmada bazı bakteri türlerinin büyümesini engelleyici ve güçlü bir anti bakteriyel  aktivite gösteren benzaldehid maddesi istiridye mantarlarının içinde bol miktarda bulunmaktadır.

-Vücudu enfeksiyona ve hastalıklara karşı korur.

İstiridye mantarı antibakteriyel ve anioksidan özelliği sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi enfeksiyon ve hastalıklardan korur.

-Anemi ile mücadelede şifa kaynağıdır.

İstiridye mantarı folat ve demir yönünden oldukça zengin bir besin türüdür. Folat ve demir eksikliği nedeniyle anemi rahatsızlığına yakalanan kişilerin istiridye mantarını tüketmeleri bu hastalıktan kurtulmalarına yardımcı olacaktır.

-Besin değeri çok yüksektir.

İstiridye mantarı yüksek oranda B vitamini içermektedir. Örnek vermek gerekirse B3 vitamini (Niasin) istiridye mantarında normal bir sebzede bulunandan %500 daha fazla bulunmaktadır.

-Kabızlığa iyi gelir.

İstiridye mantarı önemli bir lif kaynağı olup iri bir mantar günlük lif ihtiyacınızın % 14 ünü karşılamanıza yardımcı olur. Düzenli olarak istiridye mantarı tüketimi bağırsak hareketlerinizi hızlandırır ve kabızlık şikayetinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

-İçerdiği ‘’Lentinian’’ maddesi kanser hücrelerinin düşmanıdır.

-Alzheimer hastalığına karşı beyin işlevini geliştirmektedir.

-Kalori değeri oldukça düşüktür.

-İyi bir protein ve yüksek lif kaynağıdır.

-Damar sertliği ve beyin kanamasına karşı korucu etkisi bulunmaktadır.

-Yağ oranı az olduğundan diet menülerinin vazgeçilmezi olmaya adaydır.

-C ve D vitamini açısından da oldukça zengindir.

2 thoughts on “Şifa Deposu İstiridye Mantarı

  1. 2018 Mayısta kütüğe istiridye miseli ektim.2018 Haziran ayına kadar verim oldu. Ekim ayında toplu iğne başı gibi oldu. Verim yok .Neden verim olmaz ? Lütfen bilgilendirebilir misiniz? Kütüklerim serada .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği

Pts Kas 19 , 2018
Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği; Ofis, kısaca özel veya tüzel kişiliklerin çalışma faaliyetlerini yönettiği, organizasyonlarını yaptığı alan olarak tanımlanabilir. Ofis hastalıklarından korunmak için; düzenli uyku, dinlenme, spor yapmak, ergonomik ofis araçlarını kullanmak, iş stresini azaltacak hobiler edinmek. Ofis çalışanlarının iş sağlığı güvenliği; Ergonomi ise, maksimum iş güvenliği ve verimliğin sağlanması amacıyla; […]
Ofis Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği 2-min