Sivrisinekten Korunma Yöntemleri

Sivrisinekler sadece can sıkıcı değildir. Bazı sivrisinek türleri ciddi hastalıklar taşıyabilir. Sivrisinekten korunma yöntemleri nelerdir?

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri

Sivrisinekler sadece can sıkıcı değildir. Bazı sivrisinek türleri ciddi hastalıklar taşıyabilir. Sivrisineklerin evinize girmesini engellemeye çalışmak en iyisidir! Sivrisinekten korunma yöntemleri nelerdir? Hep birlikte göz atalım.
Sivrisineklerin mülkünüzde üremesini ve evinizin içine girmesini engellemek için bu basit kontrol listesini izleyin.
Evinizin içerisine sivrisineklerin girmesini engellemek için, pencere, kapı, havalandırma ve bacalara sineklik perdeleri koyun.

Böcek kovucu kullanın

Evde böcek spreyleri ve kovucular kullanın. Sivrisinek ısırıklarından kaçınmak söz konusu olduğunda, böcek kovucu en iyi arkadaşınızdır! Bunun nedeni en etkili çözümlerden biri olmasıdır.
Böcek kovucuları yerel süpermarketinizden veya eczanenizden satın alabilir ve cildin maruz kalan bölgelerine uygulayabilirsiniz. DEET içeren ürünler en etkili olduğunu iddia ediyor, ancak alerjiniz varsa alternatiflerde vardır.
Ürün etiketi talimatlarını her zaman dikkatlice okuyun.
Böcek spreyleri ve kovucular sivrisinekleri öldürmek için evin içinde ve dışında kullanılabilir. Bu ürünleri şişenin üzerindeki talimatlara göre kullanmak önemlidir.

Günün belirli saatlerinden kaçının

Genel olarak, sivrisinekler akşam karanlığında ve şafakta daha aktiftir, ancak bu türlere bağlı olarak değişebilir.
Günün bu zamanları genellikle daha soğuk ve daha az rüzgarlıdır. Sivrisinekler için daha elverişli koşullar sağlar.
Sivrisinek ısırıklarından kaçınmak için, sivrisineklerin daha az aktif olduğu saatlerde yapabileceğiniz etkinlikleri planlamak iyi bir fikirdir.
Sivrisinekten Korunma Yöntemleri

Uygun kıyafetler giyin

Çoğu zaman, sivrisinekler açıkta kalan cildin herhangi bir bölgesini ısırırlar. Bu nedenle, sivrisinek ısırıklarına karşı kendinizi korumak için uzun kollu giysiler giymek iyi bir fikir olabilir.
Uzun kollu tişörtler ve keten pantolonlar iyi seçeneklerdir.
Açık renk giysiler giyin. Koyu renkli giysiler ( siyah, koyu mavi ve kırmızı gibi)  böcekleri daha çok çekmektedir.  Hafif renkli giysiler giymek, sivrisinekler tarafından ısırılmaktan kaçınmak için iyi bir yoldur.

Duran Su Bulundurmayın

Duran su, sivrisineklere mükemmel üreme ortamı sağlar! Sivrisinekler en küçük su birikintilerinde bile üreyebilir. Sivrisineklerin üremesini engellemek için bahçenizde küçük durgun su kaynakları bulundurmayın.
Bahçenizi temiz tutun, kullanılmayan tencere ve lastikler gibi içerisinde suyun toplanabileceği her şeyi temizleyin.
Su birikmesini önlemek için römorkları, el arabalarını, botları, araçları ve çocuk oyun alanı oyuncaklarının üzerini örtün veya suyun giremeyeceği şekilde ters çevirerek muhafaza edin.
Suyun serbestçe akmasını sağlamak için, olukları ve drenajları düzenli olarak temizleyin.
Sızıntı yapan muslukları tamir ettirin.
Evcil hayvan içme kaselerini, kuş banyolarını ve vazo sularını en az haftada bir kez ve çok sıcak havalarda daha düzenli olarak değiştirin.
Saksı bitkilerinin tabanının etrafına kum koyun.
Yüzme havuzlarını, kullanılmadığı takdirde bakımlı veya boş tutunuz.
Balık havuzlarını kenarlarında minimum bitki örtüsü bulundurun ve düzenli olarak temizliğini yapın.
Sivrisineklerin dinlendiği alanları azaltmak için çimlerin ve bahçenizde bulunan otların düzenli olarak kesimini yapın.
Yağmur suyu depolarını ve su depolama kaplarını kontrol edin ve düzenli olarak bakımını yaptırın.

Cibinlik Kullanın

Yatarken sivrisinek ısırıklarından korunmanın diğer bir yönetimi ise, yatağınıza asmak için güzel bir cibinlik almayı düşünebilirsiniz.

Hava sirkülasyonunu sağlayın

Sivrisinekler, akşamları ve şafak vakti sırasında rüzgarın az olduğu zamanlarda daha aktif olurlar. Fan kullanımıyla havayı dolaştırmak, bir sivrisinek tarafından ısırılmaktan kaçınmanın iyi bir yoludur, çünkü size yaklaşmalarını zorlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir