Su Kirliliği Çeşitleri, Su Kirliliği Nasıl Önlenir?

Su kirliliği çeşitleri nelerdir? Su kirliliğini önlemek için neler yapabiliriz. Bu soruların cevaplarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Su Kirliliği Çeşitleri-çevre sağlığı

Su kirliliği çeşitleri nelerdir?  Su kirliliğini önlemek için neler yapabiliriz.  Bu soruların cevaplarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Başlangıç olarak su kirliliği çeşitleri nelerdir? Hep birlikte göz atalım. 

Yüzey Suyu Kirliliği

Su kirliliğin en görünür şeklidir; plastik ve diğer tür çöplerin okyanusta veya nehirlerde yüzdüğü görülebilir. Genel olarak, plastik şişeler veya kutular gibi temel insan atıkları su yüzeyinde görülebilir. Yüzey su kirliliği, petrol sızıntıları ve nükleer reaktör kazaları gibi büyük endüstriyel kazaları da içerebilir.

Yeraltı Suyu Kirliliği

Bu kirlilik daha az belirgin olan su kirliliği, toprağımızın altında meydana gelir ve böcek ilacı veya kimyasal dökülmelerden kaynaklanan yüksek toksik kimyasallardan kaynaklanır.

Oksijen Tükenmesi

Biyolojik olarak parçalanabilir atıkları tüketen, suda bulunan mikroorganizmalardır. Bahse konu mikroorganizmalar büyüdüğünde, oksijen kullanırlar. Buda oksijen tükenmesi olarak ortaya çıkar.

Besin Kirliliği

Atık ve gübrelerde bulunan besin maddelerinin fazlası alg ve yabancı otların gelişmesine izin verir. Bu bitki örtüsünün çoğalarak etrafa yayılması daha az oksijen anlamına gelir ve böylelikle deniz yaşamına zarar verir.

Su Kirliliği Çeşitleri-çevre sağlığı

Su Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Su kirliliği hakkındaki bu bilgilerin tümü sizi çaresiz hissettirse de, aslında kirliliği önlemenin bazı yolları var.  Öncelikle, günlük olarak verdiğiniz basit kararlar, dünyanın su kaynakları üzerinde kalıcı etkiler yaratabilir. Bu önerilere hep birlikte göz atalım ve rutininizde çalışmak için hangi fikirlerin en kolay olabileceğini görün.

Plastikleri Ortadan Kaldırma

Okyanuslar şu anda diğer çöpler gibi parçalanmayan çeşitli plastiklerle doludur. Pasifik Okyanusunda olduğu gibi Çöp Yaması adaların büyümesini engellemek için tüketicilerin plastik içeren ürünleri elden çıkarma şeklini değiştirmeleri gerekir. Bu arada geri dönüşüm yapma alışkanlığı kazanma önemlidir.

Geri dönüşüm konusunda atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır. İlk önce, geri dönüşüm girişimi hakkında bir mahalle toplantısı düzenlemek isteyebilirsiniz. Tüm komşularınızla konuşarak, bölgenizdeki herkes için pratik ve üretken bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

İkincisi, plastik olarak paketlenmiş olan satın aldığınız ürünlerin miktarını azaltarak, plastiklerin doğaya daha az yayılmasını sağlayabilirsiniz. Plastik malzemesi çok ucuz olduğundan, birçok ürünün paketlenmesinde karşımıza çıkar. Akıllı bir müşteri olmak, deniz temizliği konusunda uzun bir yol kat edebilir.

Kimyasal Endişeler

Ev temizleyicileri, birçok ülkede en çok kullanılan ürün kategorilerinden biridir. Tüm bu ürünlerin %53’ünden fazlası aşındırıcı ve zararlı kimyasallara dayanmaktadır. Bu maddeler gözler, cilt ve diğer temas alanları için tehlikeli olsa da, suda ciddi kirlenme sorunlarına da neden olabilirler.

Fitalatlar çoğu plastiklerde ve temizlik maddelerinde bulunan bir bileşiktir. Fitalatların esterleri, sert plastiklere esneklik kazandırmanın yanı sıra, bulaşık sabunundan hava spreylerine kadar değişen ürünlere kokular verir. Kesin olarak tehlikeli olmasa da, fitalatların yanlış bir şekilde atılmasına izin vermek, su kaynaklarını kirletebilir.

Yüksek miktarda fitalat içeren kaynaklardan su içme, bir dizi sağlık sorununa sebep olur. Erkeklerde düşük sperm sayıları ve endokrin sistemle ilgili diğer sorunlar yaşanmıştır.

Su Kirliliği Çeşitleri-çevre sağlığı

Herşeyi Yeniden Değerlendirme

Geri dönüşüm işi, eski malzemelerin alınması ve yeni şekillerde kullanılması için işlenmesidir. Yeniden kullanma, çevre hakkında daha bilinçli olmak istediğinizde harika bir fikir olabilir. Yeniden kullanma, bir şeyin yenisini almak yerine, eskisini yeniden kullanmak için düzeltmek eylemidir.

Geri dönüşümden farklı olarak, malzemelerin yeniden oluşturulmasına gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey, biraz yaratıcı olmak.

Örneğin, belki de yatak odanızdaki eski bir masaya bakmaktan yoruldunuz.  Masanın kendisi gayet iyi fakat malzemeler yıllar boyunca sürekli kullanımdan dolayı solmuş ve yıpranmış durumda.

Masayı atmak ve yerine yeni bir tane almak yerine eski mobilyaya yeni bir soluk getirebilirsiniz. Mobilyayı biraz zımpara kağıdı, yeni boya ile yeniden canlandırabilirsiniz. Bu küçük proje boş zamanlarınızı doldurabilir ve ayrıca evinizin israfını azaltma fırsatı sunar.

Mobilya örneği, eski malzemeleri nasıl yeniden kullanabileceğinize sadece bir örnektir. Başlamak için yüzlerce heyecan verici fikir var.  İlham almak ve dünyayı temiz tutmak için hangi projelerin size yardımcı olabileceğini görmek için biraz zaman ayırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Güneş Enerjisi Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Gerçek

Sal Mar 5 , 2019
İnsanların tasarruf etmesinin popüler bir yöntemi güneş enerjisidir. Sizin için uygun olup olmadığını görmek için güneş enerjisi gerçeklerini beraber inceleyelim.
güneş enerjisi-çevre ve sağlık