Toprak Kirliliği Nedir? Toprak Kirliliğinin Nedenleri

Toprak kirliliği nedir? Toprak kirliliğinin oluşum nedenleri nelerdir?

Toprak kirliliği nedir? Toprak kirliliğinin oluşum nedenleri nelerdir?

Toprak kirliliği nedir? Toprak kirliliğinin oluşum nedenleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bulacağınız yazımıza hep birlikte göz atalım.

İnsanlar toprağa doğrudan ve dolaylı olarak etki yapar. Gelecek nesillerin refahı için toprak kirliliği konusu büyük bir rol oynamaktadır. Toprak kirliliğinin tüm gezegen üzerinde büyük bir etkisi vardır. Şimdi yapabileceğimiz en iyi şey, kirliliği yavaşlatma ve mümkün olduğu kadar etrafta kirli alanları temizlemek için gerekli önlemleri almaktır.

Hiçbir şey yapmamak, kirliliğin yalnızca toprağımızın önemli sağlık salgınlarının nedeni haline geldiği bir noktaya kadar ilerlemesine izin verecektir. Ayrıca, gelecek 40 yılda insan nüfusunun iki milyar artması bekleniyor. Bu durumda, nüfusu beslemek için toprağın dokunaklı kalması büyük önem taşımaktadır.

Toprak kirliliğini azaltmaya yönelik tedbirler almak gerekiyor. Eğer bu tedbirler alınmazsa, toprağın tüm nüfusu besleyemeyeceği ve insanların bazı hastalıklara yol açabilecek sentetik gıda kaynaklarına başvurmaya zorlanması muhtemeldir.

Toprak Kirliliğinin Nedenleri

Hava kirliliğini sık sık duyuyoruz. Tren motorlarından çıkan ve gökyüzüne giren duman görüntülerini zihinlerimizde canlandırabiliriz. Arabalarımızdan kaynaklanan gaz emisyonları izlenirken birçok büyük şehirde duman uyarısı vardır. Kirlilik konusundaki konuşmaların ortasında, en yaygın olarak göz ardı edilen konulardan biri de toprak kirliliğidir.

Toprak kirliliğinin, hava kirliliği kadar tartışılmamasının sebeplerinden biri, çoğu insan için kolay gözlemlenememesidir. Egzoz borularından duman çıktığını görüyoruz, ancak toprağa giren toksinlere şahit olamıyoruz. Sonuç olarak, çok zararlı olduğu halde aynı izlenimi yaratmıyor.

Toprak kirliliği; toprağa giren ve bozulmaya neden olan insan yapımı, zararlı kimyasallardan kaynaklanır. Toprak kirliliği ile ilgili; toprağa doğrudan veya hava kirleticileriyle doğrudan temas halinde olmak üzere birçok sağlık riski bulunmaktadır.

Toprak kirliliği sanayileşmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde olsun, büyük bir sorundur. Toprak kirliliğinin sebeplerini ve olası çözümleri bilmek, bazı riskleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tarım

Toprak kirliliği - çevre sağlığı

Kimyasalların tarımın bir parçası olarak kullanması rekor düzeydedir. Ekinlerin üretimini arttırmak ve zararlı canlıların büyümesini engellemek olsun, herbisitler ve böcek ilaçları gibi kimyasallar tarımsal sürecimizin ayrılmaz bir parçası halindedir. Bu kimyasallar doğal olarak üretilmezler ve doğada parçalanamazlar.

Sonuç olarak toprağın verimliliğini ortadan kaldırarak ve ekosistemlere zarar vererek toprağa sızmaya başlarlar. Diğer durumlarda, bitkiler bu kimyasalları emer ve sonunda ölürler.

Sanayi

Toprak kirliliğinde en büyük suçlu sınai faaliyettir. Yasalar yürürlüğe girip önlemler alınsa bile madencilik ve üretim, toprak kirliliğinin başlıca nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. İşin bir parçası olarak, uygun olmayan şekilde elden çıkarılması veya kazalar nedeniyle endüstriyel atıklar toprağa zarar vermektedir.

İnsan Atığı

Toprak kirliliği - çevre sağlığı

Ayrıca günlük yaşamımızın bir parçası olarak toprağa da zarar veriyoruz. Çöplüklerde veya su kütlelerinde toksik atıkların veya kanalizasyon sistemimizden geçen ve toprağımızda son bulan insan atıklarının yanlış bertaraf edilmesi toprak kirliliğine neden olur. Her iki durumda da, insanlar toprak kirliliğine yol açan önemli bir rol oynamaktadır.

Orman Açma

Toprak kirliliği - çevre sağlığı

Ormansızlaşma, toprak kirliliği üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir. Ağaçlar kesildikçe, toprak erozyon sırasında kolayca taşınır.  Bunun sonucunda toprak bitki örtüsünü destekleyemez durumda kalır.

Asit Yağmuru

Asit yağmuru, havadaki kükürt dioksit ve azot oksit gibi kirleticiler yağmura karıştığında meydana gelir. Önemli besin maddelerini çözerek ve hatta toprağın yapısını değiştirerek toprağı olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Toprak Kirliliği Nasıl Önlenir? Toprak Kirliliğinin Etkileri

Paz Mar 3 , 2019
Toprak kirliliğinin etkileri nelerdir? Toprak kirliliği nasıl önlenir? Üzerimize düşen vazifeler nelerdir? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Toprak kirliliğinin etkileri nelerdir? Toprak kirliliği nasıl önlenir? Üzerimize düşen vazifeler nelerdir?