Tularemi Nedir? Etkeni, Bulaşma Yolları Nelerdir? Francisella Tularensis-1

Tularemi Nedir? Etkeni, Bulaşma Yolları Nelerdir? Francisella Tularensis

Tularemi Nedir? Etkeni, Bulaşma Yolları Nelerdir? Francisella Tularensis

Değerli okuyucular Tularemi ile ilgili yazımız iki bölümden oluşmaktadır:
1.Bölümdeki yazımızda tularemi hakkında genel bilgiler ve etkeni hakkında bilgiler bulunmaktadır.
2.Bölümde ise kaynağı ve bulaşma yolları hakkında bilgilere yer verilmiştir.
Bu yazımızda tularemi hastalığı nedir? Etkeni nedir? Sorularının cevaplarını hep birlikte inceleyeceğiz.
Tularemi zoonotik, bakteriyel bir hastalıktır. 2005 yılından buyana C Grubu Bildirimi Zorunlu Hastalıklar Listesinde bulunmaktadır. Tularemi; enfekte hayvanlardan insanlara doğrudan temas ile , kontamine  sulardan yada laboratuvar kazaları ile bulaşmaktadır.

Genel Bilgiler:

Tularemi, Francisella tularensis’in neden olduğu zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Tularemi, 1911 yılında McCoy tarafından Kaliforniya’nın Tulare Bölgesinde sincaplarda görülen veba benzeri bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Bacterium tularensis olarak isimlendirilmiştir.
İnsanlarda hastalığı ilk tanımlayan bilim adamı olan Edward Francis’in katkılarından dolayı daha sonraki yıllarda bakterinin adı Francisella tularensis olarak değiştirilmiştir. Tularemi, “Francis hastalığı, Ohara hastalığı, tavşan ateş-vebası, at sineği ateşi, Sibirya ülseri ve avcı hastalığı” gibi değişik isimlerle anılmaktadır.
Kaynak suyu tüketimi, avcılık ve vahşi tavşan etinin yenmesi, kemirici çıkartılarıyla temas edilmesi, hijyenik olmayan gıda ürünlerinin tüketilmesi, ev ve çevresinde kemirici sayısında belirgin artış gözlenmesi ile doğayla ilişkili aktiviteler gibi bağımsız değişkenler epidemiyolojik risk faktörleri arasında yer almaktadır.
Dünyada enfekte hayvan ve kene ile temas en sık gözlenen bulaşma yolu iken, ülkemizde klorlanmamış içme suyu veya kaynak suyu tüketilmesi ana bulaş yolunu oluşturmaktadır.
Su kaynakları düzenli şekilde klorlanmayan kırsal alanlarda, bakımsız kalmış su depoları ve köy çeşmeleri tularemi için risk taşımaktadır.

Etken, Kaynak, Bulaşma Yolu:

Francisella tularensis, aerobik, hareketsiz, spor oluşturmayan, pleomorfik Gramnegatif bir kokobasildir. Hücre duvarı yağ asitleri bakımından zengindir. Klinik örneklerden izole edildiğinde bazı kökenlerde lipidden zengin ince lipopolisakkarit bir kapsül vardır.
Tek başına toksik veya immünojen olmayan kapsül, hücre içi yaşama özelliği sağlayarak bakterinin virülansında rol oynamaktadır.
Tulareminin kesin tanısı, klinik örneklerden F. tularensis’in izole edilmesiyle konulmaktadır. Ancak, F. tularensis üremek için sülfidril bileşikleri (sistein, sistin, tiyosülfat vb.) içeren zengin besiyerlerine gereksinim duyan bir bakteridir. Bu nedenle genellikle rutinde kullanılan besiyerlerinde üretilemez.
Nadiren ilk izolasyonda kanlı agar gibi genel kullanım besiyerlerinde üreyebilir. Koloniler sülfidril içeren glikoz sistein kanlı agar, modifiye Thayer-Martin besiyeri gibi besiyerlerinde aerobik şartlarda 37°C’de iki-dört gün içerisinde görünebilmektedir.
Kaynak: sbu.saglik.gov.tr/e-kütüphane

mtnblc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tularemi Nedir? Etkeni, Bulaşma Yolları Nelerdir? Francisella Tularensis-2

Per Haz 6 , 2019
Francisella tularensis, doğada oldukça yaygındır ve 125’den fazla yabani ve evcil memeli hayvan, kuş, eklem bacaklı, balık ve sürüngenden izole edilmiştir.
Tularemi Nedir? Etkeni, Bulaşma Yolları Nelerdir? Francisella Tularensis