Yanıklara Karşı Alınması Gereken Önlemler

Tüm yanıklar yangınlardan kaynaklanmaz. Ev kimyasalları, kaynar su ve ev aletleri de yanıklara neden olabilir. Evinizde yanıklara karşı alınması gereken önlemler ve güvenlik ipuçları:

Yanıklara Karşı Alınması Gereken Önlemler

Acil yangın durumlarında, evinizden nasıl çıkacağınızı düşünün. Bir aile kaçış planı yapın ve evde düzenli olarak tatbikatlar yapın. Yangın çıkması durumunda, evinizin dışında bir buluşma yeri belirleyin. Yanıklara karşı alınması gereken önlemler ve güvenlik ipuçları hakkında bilgi edinin.

Yanıklara Karşı Alınması Gereken Önlemler

 • Su sıcaklığını düşürün. Isıtıcınızdaki termostatı 120 F (48,9 °C) altına ayarlayın. Çocuğunuz banyoya girmeden önce daima su sıcaklığını test edin. 100 F (38 C) civarında banyo suyunu hedefleyin.
 • Soba ve ısıtıcıların etrafında, ayağın takılıp düşmeye neden olacak eşyaları kaldırın, halı kıvrılmalarını düzeltin. Çocukların, ortam ısıtıcılarına ve su ısıtıcılarına erişimini engelleyin. Sıcak su ve sıvıları, çocukların ulaşamayacakları uzak bir yerde tutun.
 • Çocuk tutarken yemek yapmayın, içmeyin veya sıcak içecekler veya çorba taşımayın. Sıcak yiyecekleri ve sıvıları masadan ve kenarlardan uzak tutun. Küçük çocukların çekebileceği masa örtüleri kullanmayın. Ocağı kullanırken, arka ocakları kullanın, tencere ve tavalarınızın saplarını ocağın arkasına doğru çevirin. Pişmiş sıcak yemekleri ocakta bekletmeyin.
 • Güneş ışınlarından korunmak için kullandığınız güneş yağının, UVA ve UVB ışınlarını engellediğinden emin olun.
 • Güneş gözlüğü satın alırken, UV ışınlarını engelleyen gözlükler tercih edin.
 • Acil durumlarda evinizde her zaman dolu bir yangın söndürme cihazı bulundurun ve düzenli olarak kontrolünü yaptırın. Yangın söndürücünün nasıl ve ne zaman kullanılacağını öğrenin.
 • Evinize duman alarmları koyun. Onları aylık kontrol edin. Pil ile çalışıyorsa, 6 ayda bir yeni piller takın.
 • Ütü yanıklarından korunmak için, ütüyü prizden çekin. Sıcak ütüyü ortada bırakmayın.
 • Kullanılmayan elektrik prizlerini güvenlik kapakları ile kapatın. Bir prize çatal, anahtar veya başka bir metal nesne sokmak elektrik yanmasına neden olabilir. Elektrik kablolarını ve telleri uzak tutun, böylece çocuklar onları çiğnemez. Hasar görmüş, kırılmış ve yıpranmış elektrik kablolarını değiştirin.
 • Kibrit, çakmak ve yanıcı sıvıları kilitli bir dolapta veya çekmecede saklayın.
 • Mumlara ve sigaralara dikkat edin. Yanan mumları çocukların ulaşamayacağı bir yerde tutun ve odadan çıkmadan önce mumları söndürün. Sigara içiyorsanız, evde sigara içmekten kaçının, özellikle yatakta sigara içmeyin. Sigara izmaritlerini atmadan önce tamamen sönmüş olduğunda emin olun.
 • Sobaları ve şöminenizi temiz tutun. Temiz olması, baca yangınlarının önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İçme Suyu Kalite Standartlarından İçme Suyu pH Değeri Ne Olmalı?

Paz Nis 7 , 2019
pH nedir? İnsanların tüketimine sunulan içme-kullanma suyu, doğal mineralli su, kaynak suyu ve içme suyu pH değeri ne olmalıdır?
içme suyu ph değeri ne olmalı