Yaşlılıkta Şişmanlığın Nedenleri?

Yaşlılıkta şişmanlığın nedenleri nelerdir? Şişmanlığın önlenmesi için neler yapmak gerekmektedir?

Yaşlılıkta Şişmanlığın Nedenleri?

Şişmanlık, harcanandan fazla enerji alınması sonucunda oluşmaktadır. Yaşlılıkta şişmanlığın nedenleri, eğer enerji alımı ve harcaması arasında dengesizlik varsa bu durum şişmanlığın ortaya çıkmasına sebep olur. Vücutta enerjinin gereksiniminden fazlası yağ olarak depolanmaktadır. Yaşlılarda fiziksel aktivitenin ve dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerjinin (bazal metabolik hızı) azalması en yaygın şişmanlık nedenidir.

Fiziksel aktivitenin yaşam boyunca azalması, şişmanlığın oluşumunda önemli bir faktördür. Genç bireyler ile karşılaştırma yapıldığında, yaşlılarda toplam enerji harcaması %20 oranında azalmaktadır.

Yaşlıların çok az bir kısmında şişmanlığın nedeni, endokrin bozukluklar, vücutta aşırı miktarda kortizol hormonu üretimi sonucunda ortaya çıkan durumlar ve ilaç kullanımına bağlıdır.

Ayrıca sadece yaşlılıkla ilişkisi olmayan tüm yaş gruplarında görülen diğer faktörlerin arasında; genetik yatkınlık, eğitim ve gelir düzeyi ve cinsiyet yer almaktadır. 50 yaş sonrasında, erkeklere göre kadınların daha çok şişmanlama eğilimleri vardır.

Evli olan bireyler, yalnız yaşayanlara göre daha iyi beslenir. Bu nedenle daha çok şişmanlık riski taşımaktadır.

fiziksel aktivite

Fiziksel Aktivite

Diyet ile birlikte düzenli olarak fiziksel aktivitenin de yapılma­sı gereklidir. Yaşlı bireyin fiziksel kapasitesine uygun bir aktivite programı uygulaması gerekir. Bu aktivite programları yürüyüş, su egzersizleri, hafif akti­viteler vb. olarak sayılabilir.

Egzersiz; enerji harcaması, bazal metabolik hız (Dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerji) ve diyetin oluşturduğu termogenezi (canlıda ısı üretimi işlemi) arttırır.

Diğer yararlı etkilerini sıralayacak olursak; kan basıncını azaltması, insülin duyarlılığını arttırması, plazma lipid profilini düzeltmesi, ve yaşlının kendisini daha iyi hissetmesidir. Kas dokusu yağ dokusundan dinlenme anın­da daha fazla enerji harcar. Bu nedenle kas kitlesinin artması bazal metabolik hızda artışa neden olur.

Yaşlı birey kilo verici diyet uyguluyorsa, bunun yanında düzenli aktivite yapması ağırlık kaybı programlarında kemik mineral yoğunluğunun sürdürülmesi veya kaybının önlenmesini sağlar. Bu yüzden beslenme tedavisi ile birlikte uygun fiziksel aktivite programının planlanması önem taşır. Uzman kişiler tarafından planlanması önemlidir.

Şişmanlığın Önlenmesi

Şişmanlığın önlenmesinde egzersiz, yeterli-dengeli beslenme ve davranış değişikliği önemli yer tutar. Bunlar sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesini sağlar. Yaşamın ileri dönemlerinde ideal ağırlığın sürdürülmesinde yaşlıların gençlere göre daha çok bireysel düşünmeye ihtiyacı vardır.

Yaş ilerledikçe ideal ağırlığın korunması daha zordur. Yaşlılarda, özellikle 50 yaşını aştıktan sonra, “fazla kilolu” olan bireylerde bile zayıflatmaya gitmeden önce vücut ağırlığının stabil olarak sürdürülmesi sağlanmalıdır. İdeal ağırlığın sürdürülmesinde ağırlık kazanımı ve kaybına dikkat edilmesi gereklidir. Bu değişikliklerin zamanında anlaşılabilmesi için, vücut ağırlığı rutin aralıklarla izlenmelidir.

İdeal ağırlığa ulaşılmak isteniyorsa, kazanılan ağırlığın tamamının yağ dokusu olmaması için fiziksel aktiviteleri arttırmak gereklidir. Şişmanlık durumunda ise diyet uygulamasının yanında fiziksel aktivite de arttırılmalıdır. Şişmanlık problemi ve istek dışı ağırlık kaybı olan yaşlıların mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme için yağ, şeker ve yağlı-şekerli besinlerin tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Bunların yerine sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Meyve ve sebzeler yüksek su ve posa içerikleri nedeniyle düşük enerji içeriğine sahiptirler.

Besin etiketlerindeki besin değerine ve porsiyon miktarına ilişkin bilgiler okunmalıdır. Evde televizyon izleme, radyo dinleme vb. aktivitelere ayrılan süre azaltılmalıdır. Bunun yerine fiziksel aktivite günlük yaşamın önemli bir parçası haline getirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bebeklik Dönemi Tamamlayıcı Beslenme Önerileri

Cts Ara 22 , 2018
Bebeklik dönemi tamamlayıcı beslenme önerileri nelerdir? Anne sütü ne kadar önemli? Tamamlayıcı beslenme bebeklik gelişimi için önemli midir?
Bebeklik Dönemi Tamamlayıcı Beslenme Önerileri